“Osmanlı adı her duyana lerze-resandır Ecdadımızın heybeti maruf-ı cihandır. Fıtrat değişir sanma! Bu kan yine o kandır!” Kendisinden ‘toprak satın almak’ Siyonistlere ‘Ben bir karış dahi toprak satamam, zira o bana değil, halkıma aittir’ diyen Abdülhamid'in duruşunun ruh bulduğu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bugün o topraklardaki zulme karşı duran tek dünya lideri. Ne kadar gurur duysak az.” dedi.

SÜRMENE’YE KİM?

Kulislerde Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün’ün bir daha aday olmayacağı iddia ediliyor. Başkan adaylığı içinde iki isim gündemde. Bunlardan birisi Ankara’daki bürokrat Arif Seymenoğlu diğeri ise partinin ilçe başkanı Hüseyin Azizoğlu. Bakalım bu isimlerden adaylığı kim alacak?

Oğuz Kara Çarşı Pazar Destek İstiyor Oğuz Kara Çarşı Pazar Destek İstiyor

BATMAZ’A ZİYARET

CHP Trabzon milletvekili Av. Sibel Suiçmez, Beylikdüzü belediye başkanı Mehmet Murat Çalık, CHP il başkanı Mustafa Bak ve Vakfıkebir eski ilçe başkanı Mehmet Keskin CHP Ortahisar ilçe başkanları seçilen Haluk Batmaz ziyaret ederek örgütün çalışmalarıyla ilgili bilgi alıp görüş alışverişinde bulundular.

İSTİFA ETTİ

Ak Parti Araklı ilçe başkanı Şaban Bıyık görevinden istifa ederek Araklı belediye başkanlığına aday oldu ve ‘benim işim hizmettir’ dedi.

YILDIRIM KONFERANSA KATILDI

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım; İl Müftülüğü organizesinde düzenlenen İlahiyatçı-Yazar Kudüs Rehberi Dr. Erkan Aydın'ın konuşmacı olduğu 'Kudüs ve Biz' konulu konferansa katıldı. Vali Yıldırım, İlahiyatçı- Yazar Kudüs Rehberi Dr. Erkan Aydın' a konuşmalarından ötürü teşekkür etti.

HER KAPI ÖZTÜRK’E ÇIKIYOR

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan arayışında olan CHP Trabzon teşkilatlarında ciddi bir sessizlik hakim. Yerel seçimler öncesi adayı belirleyerek seçim yarışında erkenden sahada olmak isteyen CHP de gözler işadamı Ali Türen Öztürk’ün üzerinde. Belediye başkanlığı yapmış şehircilik planlamasında önemli bir potansiyele sahip inşaat yüksek mühendisi ve bir çok sivil toplum kuruluşu ve derneklerle bağı olan Ali Türen Öztürk’ün CHP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesi gerektiğini belirten partililer bu yönde hem il hem de Genel Merkez düzeyinde bir çalışma yürütüyor. Bakalım bu çabalar ne kadar karşılık bulur?

SEKTÖR SOHBETİ

Trabzon’un mimarisine önemli katkılar sunan Gökay İnşaat ortağı Köksal Boz ve ortaklarının, Pazarkapı Mahallesindeki ofisini ziyaret ettik. Ofiste her gün yabancı bir yatırımcı ile karşılaşıyoruz. Ekonominin durgun olduğu, hatta yabancı yatırımcıların küstürüldüğü ve kırgın olduğu bu dönemde Trabzon’a yeni yatırımların yapılması ekonomi ve istihdama da katkı sağlıyor. Boz’un ofisinde Suriyeli iş insanı Emad Mohamad ve Filistinli eğitimci iş insanı Samı Farajaallah ile karşılaştık. Kente yeni yatırımlar yapacaklarını belirten iş insanları, Trabzon’u çok sevdiklerini söylediler.

İYİDERE'DE KARTAL, GÜVEN TAZELEDİ

Rize’de Saadet Partisi İyidere İlçe Kongresi, Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Uzun’un katılımıyla İyidere’deki parti binasında gerçekleştirildi. Kongre Divan Başkanlığını GİK Üyesi Hasan Uzun’un, Başkan Yardımcılığını Güneysu İlçe Başkanı Yavuz Karaosman’ın ve Divan Kâtipliğini İl Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavaş’ın yaptığı kongrede Saadet Partisi İyidere İlçe Başkanı Mustafa Aydın Kartal, delegelerin tamamının oyunu alarak güven tazeleyip yeniden İyidere İlçe Başkanı olarak seçildi. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Mustafa Aydın Kartal, “Her zaman olduğu gibi heyecanımızı diri tutacağız. Önümüzdeki mahalli seçimler ile bu heyecanımızı tüm İyidere’ye yayacağız ve bu heyecan ile hizmet edeceğiz. Bizim heyecanımızı diri tutan en önemli şey Allah rızası için çalışıyor olmamızdır.” dedi.

YAŞAM SÜRESİ EN UZUN İL

TÜİK, Türkiye'de yaşam süresinin en uzun olduğu illeri açıkladı. Bu verilere göre, Türkiye'de erkeklerde beklenen yaşam süresi ortalama 73.7 yılken, kadınlarda bu süre ortalama 79.4 yıla ulaşıyor. Türkiye'nin ortalama yaşam beklentisi, Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasının 4 yıl altında bulunuyor. Peki, Türkiye'de yaşam süresinin en uzun olduğu il hangisi? Yaşan süresi en uzun il Tunceli Erkek: 76.2Kadın: 85.Peki bölgemizde rakamlar nasıl? Trabzon; Erkek: 76Kadın: 83.4 Ordu ; Erkek: 76.6Kadın: 838- Rize;  Erkek: 75.3Kadın: 83.712- Artvin;,Erkek: 76Kadın: 82.7 Giresun;  Erkek: 75.9Kadın: 84.3Türkiye'de yaşlı nüfus oranı 2022 yılında yüzde 9,7'ye yükseldi. 65 yaş üstü nüfus sayısı son 5 yılda yüzde 24 artarken, TÜİK'in son verilerine göre yaşlı nüfusun yüzde 44,3'ünü erkekler, yüzde 55,7'sini kadın oluşturuyor.