Bu haber kez okundu.

ELEŞTİRİ VE GÖRÜŞLERİ DİNLEDİ

Başta Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları, TMMOB, KTÜ, DKİB, TTB, AK Parti, CHP, MHP İl ve İlçe Başkanları ile birlikte toplamda 69 sivil toplum örgütünün katıldığı toplantıda Başkan Genç, belediyenin projeleri ile ilgili STK temsilcilerini bilgilendirerek, onların eleştiri ve görüşlerini dinledi.

Katılımcı belediyecilik anlayışının bir gereği olarak bu toplantıyı icra ettiklerini belirten Başkan Genç, "Ortahisar belediyesinin kurucu belediye başkanı olarak hep şiar edindiğimiz millete efendilik yoktur, millete hizmet vardır, anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu görevi sürdürürken toplumumuzun bütün kesimleriyle beraber kolektif bir iradeyi yönetimimize yansıtmak istedik" dedi.

Yeni kurulun bir belediye olarak kurumsallaşma sürecinin halen devam ettiğini belirten Genç, "Amaçlarımız doğrultusunda emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Söz verdiğimiz projeleri hayata geçirmek çok büyük çaba sarf ediyoruz. İnsan dostu, çevre dostu ve katılımcı belediyecilik anlayışımız doğrultusunda şehrimizi daha müreffeh bir hale getirmek için yola çıktık. Halkımızın bütün kesimlerinin taleplerini, düşüncelerini, hayallerini hayata geçirmek için birinci ilkemiz katılımcılı belediyecilik olmuştur. Bunun için de STK'lar, siyasi partiler, muhtarlar, üniversiteler ile sürekli istişare halinde olduk. Meclisimizde bütün kararlarımızı ittifak ile aldık. Bu da büyük bir mutluluk vesilesidir" diye konuştu.

"Trabzon’da bütün medeniyetlerin bıraktığı eserleri yaşatmak lazım"

"4000 bin yıllık kadim bir şehir olan Trabzon’da bütün medeniyetlerin bıraktığı eserleri yaşatmak lazım” diyen Genç “Sizlerin fikirleri de bize bu konuda her zaman yol gösterecektir. Sosyal belediyecilik anlayışı da önemli bir ilkemizdir. Belediye başkanları vatandaşlarımızın doğumundan ölümüne kadar bütün sorunlarıyla muhatap olan kişidir. Büyükşehir yapılanmasından dolayı bir takım eksiklerimiz de olabilir. Diğer bir ilkemiz bütün vatandaşlarımızın en temiz çevrede yaşamasını temin etmektir. Temiz içme suyu konusunda Atasu Barajı ve Karakaya Barajlarıyla bunu sağlıyoruz. Ama temiz hava konusunda da bu kadar iyimser konuşamıyorum. Bu doğalgaz meselesini bir şekilde halletmiş olmamız lazım. Bütün halkımızın en temiz havada yaşamasını temin etmek bizim en temel görevimiz. Bunun da Ortahisar Belediyesi olarak takibatını sürdürmekteyiz. Yeşiliyle doğasıyla meşhur olan şehrimizde düzensiz yapılaşmanın getirdiği bir durum olarak merkezimizde pek fazla yeşil alan kalmadı. Mahallerimizde çocuklarımızın oynayacağı parklar yapmak gerekiyor. Yeşil alan miktarını şehir merkezimizde artırmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Ortahisar Belediyesi'nin proje ve hizmetlerini yürütmek için 11 milyon TL yatırımla makine parkı kurduklarını belirten Başkan Genç, "Asfalt plentimizi, konkasör şantiyesini ve beton santralini kurduk. Ortahisar Belediyemizin görev alanında 1800 km’lik yol ağı var. Görev süremiz tamamlanıncaya kadar beton ya da asfalt olarak bütün yollarımızı standartlara uygun hale getireceğiz. Bu bizim taahhüdümüzdür" ifadelerini kullandı.

Ortahisar Belediyesi'nin inşasına başladığı ve başlayacağı projelerden de bahseden Başkan Genç, ilk olarak Pelitli Kentsel Dönüşüm Projesi'ne değindi. Pelitli'yi çarpık yapılaşmadan kurtararak, yeşil alanlarıyla, turistik alanlarıyla, sosyal donatı alanlarıyla çağdaş bir yerleşim alanı haline getireceklerini söyledi. Pelitli'de 41 adet ticari alanın inşasının sürdüğünü kaydeden Genç, projeyi, 15 ay içinde bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Beşirli sahilinde yapımı devam eden Ekopark'ın her kesime hitap edebilecek örnek bir proje olacağını ifade eden Genç, "Beşirli’de, Karayolları'ndan 12 dönümlük alanı devraldık. Parkın içinde, dinlenme alanları, yürüyüş parkurları, gölet ve çok sayıda bitki türü yer alacak. Ekolojik özellikleri üst seviyede olan bir parkı şehrimize kazandırmak istiyoruz. Çocukların eğlenebileceği ve dinlenebileceği bir park olacak. Yaz döneminde bitirmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

“Yıkmakla uğraşıyoruz”

Ortahisar'ı çarpık yapılaşmadan kurtarmak için kentsel dönüşüm projelerinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Genç, "Şehrimizde ciddi kentsel dönüşüm projeleri yürütülmekte. Çarpık yapılaşmadan dolayı şehrimizde yıkmakla uğraşıyoruz. Bütün samimiyetimle ifade etmek isterim ki; bu çarpık yapılaşmayı yıktıktan sonra yerine bir şey yapmasak bile çok güzel alanlar ortaya çıkıyor. Bu alanlar şehrimizin daha müreffeh bir hale gelmesi için çok önemlidir. Kaymakamlık ve Belediye hizmet binalarımızın bulunacağı alanı TOKİ’den satın aldık. Burada kent kimliğini ortaya çıkaracağız. Bir meydan da bu alanda oluşturacağız. Zağnos Deresini yüzeye çıkaracağız. Ticari alanlar, donatı alanları ve konut alanlarını ortaya çıkaracağız. Adımlarımızın son aşamasına geldik. Kaymakamlık binamızın ihalesi yapıldı. Belediyemizin binası da ihale edilecek. Paralelinde Tabakhane Projesi de Büyükşehir tarafından eş zamanlı olarak devam ettiriliyor" dedi.

Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesi'nin Trabzon'a çok cazip bir turizm destinasyon alanı kazandıracağını belirten Genç şunları aktardı: "Kemeraltı, en nadide alanlarımızdan bir tanesi. Çarşı kültürünün bulunduğu ve yaşatıldığı bir alan. Bu projelerimizde turizmi canlandırmayı hedefliyoruz. Şehrimize turistler geldiği zaman, onları şehrin merkezine sokmayı amaçladık. Böylece turistler şehir merkezindeki tarihi alanlarda daha fazla kalarak daha çok para harcayacak. Meydan Parkı’ndan başlayan, Kalepark’tan Atapark’a uzanan bir turizm aksı oluşturacağız. Bu alanı daha da açarak, sağlıklı bir yapıya kavuşturacağız. Kemeraltı, Osmanlı döneminde Sultan Çarşısı anlamına gelen Suk-i Sultani diye adlandırılıyordu. Projeyle birlikte Bedesten ve Alacahan’ın önemi daha da artacak. Kültür Bakanlığı da bu projenin devamını yapacak. Ve Kemeraltı çok daha estetik bir hale gelecek. Bu projemiz, Tünel Akvaryum ile birleştirerek çok cazip bir turizm alanı ortaya çıkaracak. Turistlerimizin bu şehirde kalması için çeşitlilik arz eden projeler yapmak istiyoruz. Bütün deniz canlıları bu akvaryum içerisinde sergilenecek. Çok cazip bir projeyi hayata geçireceğiz. TOKİ de bu projemizi destekledi. Süleyman Soylu da bu projemize çok destek verdi. Karadeniz’de tek olacak” açıklamasında bulundu.

Farklı bir turizm konsepti

Ortahisar Belediyesi'nin turizme dönük yürüttüğü bir diğer proje olan Tarihi İpekyolu Canlandırma Projesi'nin turizmin bütün türlerine hitap eden konsept bir proje olduğunu dile getiren Genç, şunları söyledi:

"Şehrimizin tamamına en hakim noktalarından bir tanesi. Burada da bir turizm destinasyon alanı oluşturacağız. Bu kadar doğal güzelliği olan bu alanda, dinlenme ve piknik alanları, spor köyü inşa edeceğiz. Ve DOKA aracılığıyla buraya yatırım yapacak girişimcilerin olduğunu öğrendik. Buranın tahsisi için valimiz, bakanımız, milletvekillerimizin yoğun gayreti var. 600 dönümlük bir alanı kaplayan bu alanın tahsisi için bakanlığımıza gerekli başvuruları yaptık. Onama sürecinden sonra burayı ayrı bir turizm destinasyon alanı olarak kazandırmak istiyoruz."

Tarihi çok eskilere dayanan Trabzon'da gelmiş geçmiş bütün medeniyetlere ait eserleri gün ışığına çıkarmak için Tarih Müzesi'ni hizmete soktuklarını ifade eden Genç, "Her zaman Trabzon'un tarih şehri olduğunu söylüyoruz. Geçmiş dönemlerde farklı medeniyetler bu şehirden geçti. Son olarak Osmanlı geçti. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in üç kez ziyaret ettiği bir şehiriz. Böyle bir şehirde Tarih Müzesi’nin olması elzemdi. Bir şehrin geleceğini yapmak isteyenler de yıkmak isteyenlerde işe ilk önce müzelerden başlarmış. Bunun, Suriye’de örneklerini gördük. Bu tarihi mirası geleceğin emanetçisi olarak gelecek nesillere taşımak istedik. Bundan dolayı da Tarih Müzesi'ni hizmete soktuk. İçinde 7088 adet tarihi materyal bulunan çok zengin bir müze... Öğrencilerimiz eğitim alırken, tarihi yerinde öğrenmeleri adına ilçe milli eğitim müdürlüğümüz ile bir protokol imzaladık. Müzemizi, Kenan Oltan Bey’in ciddi katkısıyla beraber şehrimize kazandırdık. Ona da çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.