Sınav Tarihleri ve İçerikleri: 2024 YKS, 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek. 8 Haziran'da Temel Yeterlilik Testi (TYT), 9 Haziran'da sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda ise Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak.

Menzil Tarikatı lideri Muhammed Saki Elhüseyni'nin müritlerinin sevgi gösterisi: 'Baba, sen çok yakışıklısın!' Menzil Tarikatı lideri Muhammed Saki Elhüseyni'nin müritlerinin sevgi gösterisi: 'Baba, sen çok yakışıklısın!'

Başvuru Süresi: Başvurular 26 Şubat 2024 tarihine kadar devam edecek. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak "https://ais.osym.gov.tr" adresinden yapabilecekler.

Sonuç Açıklama: 2024 YKS sonuçlarının 17 Temmuz 2024 tarihinde açıklanması planlanmaktadır.

Sınav Ücretleri: 2024 YKS başvuru ücretleri geçen yıla göre yüzde 156 artırılarak belirlenmiştir. Her bir oturum için 295 TL olarak belirlenen sınav ücreti, lisans programlarına yazılmak isteyenler için (TYT+AYT girecekler) toplam 590 TL'yi bulacak. Önlisans programlarına kaydolmak isteyenler (sadece TYT'ye girecekler) ise 295 TL ödeyecekler. 3 oturuma katılacak adayların toplam sınav ücreti 885 TL olacaktır.

Özel Durumlar ve Kontenjanlar: Kılavuzda, şehit eşleri, çocukları, gaziler ve TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olan adaylar için özel kontenjanlar ve başvuru süreçleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Okul Birincileri: Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır ve tercihlerinin tümünü çok istenen programlar arasından yapan okul birincileri, puanlarının yetersiz olması durumunda hiçbir programa yerleşemeyebilirler.

Cevap Kağıdı Doldurma: Adaylar sınavda kendilerine ait olan cevap kağıdını kullanacaklar ve cevap kağıdının üzerindeki bilgileri kontrol etmekten kendileri sorumlu olacaklar.

Eğitim Bilgileri ve Diploma Notları: Adaylar, eğitim bilgilerini 24-28 Haziran tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde kontrol etmeli ve onaylamalıdırlar. Eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olan adaylar, düzeltme işlemlerini yaparak süreci tamamlamalıdırlar.

2024 YKS başvurularıyla ilgili daha fazla detayı, ÖSYM resmi internet sitesinden veya başvuru kılavuzundan öğrenebilirsiniz. Adayların başvurularını eksiksiz ve zamanında yapmaları önemlidir.
TAKA/TUNCAY UÇKUN

Editör: Doğukan ÖZKURT