3600 ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarının, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında önemli bir rol oynayan bir hesaplama metodudur. Ek gösterge rakamları, memurların unvanlarına, hizmet sınıflarına ve derecelerine göre farklılık gösterir. 3600 ek göstergeye sahip olan memurlar, daha yüksek bir emeklilik maaşı ve ikramiye alabilirler.

Bakan Işıkhan, asgari ücrete ilişkin açıklamaların ardından birinci dereceye yükselen devlet memurlarının 3600 ek gösterge düzenlemesinin en yakın zamanda hayata geçirileceğini ifade etti.

3600 ek gösterge düzenlemesi, özellikle 30 yıl hizmeti dolduran ve birinci derecenin 4. kademesine ulaşan yükseköğretim mezunu personelleri ilgilendirmektedir. Bu personeller, ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda emeklilik maaşlarında en az 4.500 TL'lik bir artış ve emekli ikramiyelerinde en az 150 bin TL'lik bir yansıma görebilirler.

Daha önce 2023 yılında çıkarılan ek gösterge düzenlemesiyle öğretmenler, sağlık çalışanları, polisler ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600'e yükseltilmişti. Yeni düzenleme, 1'inci kademeye yükselen tüm memurları kapsayacak şekilde genişletilecektir.

Emeklilikte Şansınızı Artırın! Erken Emekli Olmanın 7 Altın Kuralı Emeklilikte Şansınızı Artırın! Erken Emekli Olmanın 7 Altın Kuralı

3600 ek gösterge ile birlikte memur maaşlarına yaklaşık 2.250 TL, memur emeklilerinin ikramiyelerine ise 60 bin TL'lik bir artış olması beklenmektedir. Bu düzenleme, Türkiye'deki yaklaşık 5.3 milyon kamu çalışanını etkileyecektir.
TAKA/AYŞEN KARABİNA

Editör: Doğukan ÖZKURT