BES Yatırımcısına Ucuz Kredi Fırsatı! 4 Bankada Başladı, Rakam 2 Milyona Kadar Çıkıyor BES Yatırımcısına Ucuz Kredi Fırsatı! 4 Bankada Başladı, Rakam 2 Milyona Kadar Çıkıyor

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, söz konusu artış teklifi kamuoyunda ve AK Parti içinde de eleştirilince konuyla ilgili farklı alternatifler masaya yatırıldı. Grup yönetimi ve ilgili bakanlıkların katıldığı toplantılarda, yurt dışı harç miktarının artırılması durumunda özellikle öğrenciler, hac ibadeti için yurtdışına çıkanlar ve sınır ticareti yapanların muaf tutulması önerildi. Ayrıca, artırmayla ilgili düzenlemenin şimdilik ertelenmesi de gündeme geldi.

Mevcut düzenlemede, çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunduğunu belgeleyenler, ticari amaçla yük ve yolcu taşımaya yönelik kara, deniz, hava ve demir yolu araçlarında, yurt dışına çıkış sırasında fiilen mürettebat olan görevlilerinden ve 7 yaşını doldurmamış olanlar yurt dışı harcından muaf tutuluyor.

AK Parti kaynaklarından gelen açıklamaya göre, masaya gelen öneriler, önümüzdeki hafta yapılacak kabine toplantısında değerlendirilecek. AK Parti kaynakları, “Yurt dışı çıkış harcının 3 bin liraya çıkacağı iddiası kesinlikle doğru değil. Bir artırım olacaksa, toplumsal hassasiyetleri dikkate alarak bunu yapacağız. Şu anda 150 lira olan harç da ekonomik gerçeklerle uyuşmuyor. Yapılacak değerlendirmelerden sonra bu düzenlemenin ekim ayına bırakılması da bir alternatif olabilir” dedi.

Bu gelişme, yurt dışına çıkış yapacak olan vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Harç miktarındaki olası değişiklikler, özellikle ekonomik açıdan hassas grupları etkileyebileceği için, AK Parti'nin alacağı karar büyük önem taşıyor. Önümüzdeki hafta yapılacak kabine toplantısında, yurt dışı çıkış harcıyla ilgili nihai kararın alınması bekleniyor.

Kaynak: İNTERNETHABER