Zamların Detayları

Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından akaryakıta gelecek ÖTV zammı da netleşecek. Akaryakıt fiyatları ise araç sürücülerini zorlayacak. Geçen hafta gelen çifte zammın ardından, ÖTV zammı da bu fiyatların üstüne eklenecek. Böylece benzin ve motorin fiyatlarının 50 liraya yaklaşması bekleniyor.

Fiyatlardaki Değişiklikler

Benzin ve motorin fiyatları zam ve indirimlerden etkilenmeye devam ediyor. Geçen hafta benzin ve motorin fiyatlarına iki zam birden uygulandı. Bu ay ise 3 Temmuz'da enflasyon verilerinin açıklanmasıyla ÖTV zammı da bu zamların üstüne gelecek. 3 Temmuz'dan sonra tabelalar değişecek.

Mevcut Fiyatlar

İstanbul Avrupa Yakası'nda benzinin litre fiyatı 42 lira 40 kuruş, motorinin litre fiyatı 42 lira 51 kuruş oldu. İstanbul Anadolu Yakası'nda ise benzin fiyatı 42 lira 27 kuruş, motorinin litre fiyatı 42 lira 41 kuruş olarak belirlendi. Ankara’da benzinin litresi 43 lira 38 kuruş, motorinin litre fiyatı 43 lira 48 kuruş, İzmir’de ise benzin 43 lira 72 kuruş, motorin ise 43 lira 90 kuruş oldu.

Beklenen Fiyatlar

BES Yatırımcısına Ucuz Kredi Fırsatı! 4 Bankada Başladı, Rakam 2 Milyona Kadar Çıkıyor BES Yatırımcısına Ucuz Kredi Fırsatı! 4 Bankada Başladı, Rakam 2 Milyona Kadar Çıkıyor

Türkiye'de hem akaryakıt hem de Otogaz/LPG grubunda ÖTV kaynaklı zam bekleniyor. ÖTV’ye %20 oranında zam gelmesi bekleniyor. ÜFE’nin %20 artması halinde, ÖTV tutarları benzinde 11.34 liraya, motorinde 10.63 liraya çıkacak. ÖTV zammıyla birlikte, benzinin litresinin 42.40 TL'den 44.67 TL’ye, motorinin litresinin ise 42.51 TL’den 44.64 TL’ye çıkması bekleniyor.

Bu artışlar, araç sahiplerini ve ulaşım sektörünü önemli ölçüde etkileyecek.

Kaynak: İNTERNETHABER