TÜVTÜRK, araç muayene işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla kısa bir süre önce başlattığı uygulamayı daha da genişletiyor. Türkiye'nin 77 şehrinde faaliyete geçirilen mobil muayene istasyonları, araç sahiplerine büyük kolaylık sağlıyor. Bu yeni uygulama, özellikle yoğun muayene istasyonlarında uzun süre beklemek zorunda kalan sürücüler için büyük bir avantaj sunuyor. TÜVTÜRK, bu yenilikle birlikte araç sahiplerinin muayene süreçlerini daha hızlı ve pratik bir şekilde tamamlamalarını amaçlıyor.

TÜVTÜRK, resmi internet sitesinden bir süre önce paylaştığı bir bilgilendirme mesajı ile araç muayene prosedürlerindeki flaş değişikliği açıkladı. Bu bilgilendirme mesajına göre, yeni araç muayeneleri için süre uzatıldı.

Temmuz'da Akaryakıt Fiyatlarına Otomatik ÖTV Zammı Geliyor! Temmuz'da Akaryakıt Fiyatlarına Otomatik ÖTV Zammı Geliyor!

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 25 milyonundan fazla araç bulunuyor ve bu araçlar sınıflarına ve yaşlarına göre belirli periyotlarla TÜVTÜRK istasyonlarında muayene edilmeleri zorunludur.

Muayenesi yapılmamış araçların trafiğe çıkması yasakken, sıfır kilometre bir otomobil satın alan sürücüler için ilk 3 yıl muayene yaptırması zorunlu değildir.

Daha önceden, muayene istasyonlarında harcanan süresinin kısaltılması ve yoğunluğu azaltmak amacıyla egzoz emisyon ölçümü işlemini farklı yetkili servislerden de yapılabileceğini belirten TÜVTÜRK, bu kararıyla birçok aracın muayene sürecinin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamıştı.

Bu düşünceden yola çıkan TÜVTÜRK, kısa bir süre önce hayata geçirdiği sevilen uygulamasını daha da yaygın hale getirmek için çalışmalara başladığını dile getirdi.

TÜVTÜRK’ün başlattığı bu uygulamaya göre, muayene istasyonlarında yaşanan yoğunluğu en aza indirmek için Türkiye'nin 77 şehrinde mobil muayene istasyonların faaliyete geçirildi.

TÜVTÜRK, bu uygulama sayesinde istasyonlarındaki yoğunluğu azaltmayı başarmakla kalmayıp, aldığı yeni bir karar doğrultusunda mobil muayene istasyonlarının sayısının arttırılacağı müjdesini verdi.

Mobil muayene istasyonlarda, binek otomobil, traktör ve motosiklet muayeneleri gerçekleştirilebiliyorken, hava destekli hidrolik fren sistemine sahip olan TIR, kamyonet gibi büyük araçların muayenesi yalnızca sabit istasyonlarda yapılmaktadır.

Aracınızın egzoz gazı emisyon ölçümlerini ise sadece sabit veya yetkilendirilmiş bazı seyyar istasyonlarda gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ