Haydar Aliyev’in doğumu Trabzon’da konserle kutlandı Haydar Aliyev’in doğumu Trabzon’da konserle kutlandı

Bölge üniversitelerinin birikimlerinin bir araya getirilerek, bölgesel kalkınmanın sağlanması ve ülke gelişimine katkı sunulması amacıyla kurulan Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği (BKÜB) dönem toplantısında “Türkiye Yüzyılı” vurgusu yapıldı.  

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Senato Salonunda, BKÜB Dönem Toplantısını gerçekleştirmek üzere bir araya gelen BKÜB üyesi rektörleri, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Metin Topcuoğlu yönetiminde gündem maddelerini değerlendirdi. Bölgesel kalkınma temelinde ülke gelişimine katkı sunulmasının hedeflendiği toplantıda üniversitelerin mevcut durumu ve gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Toplantıda, birlik içerisinde laboratuvar imkânlarının, eğitim-öğretim materyallerinin, dijital veri tabanlarının karşılıklı olarak daha etkin kullanılması için kararlar alındı. BKÜB içerisindeki üniversitelerin proje pazarı etkinlikleri, sosyofest tasarım yarışmaları, TÜBİTAK proje eğitimleri, faydalı model çalışmaları ve başarılı teknokent uygulamaları konularında karşılıklı destekler, stratejiler ve hedefler değerlendirildi.
  
 “BÖLGESEL KALKINMADA ÜNİVERSİTELER MERKEZİ ÖNEME SAHİP”

Gerçekleştirilen toplantıyla yapılan tecrübe paylaşımı ve iş birliği süreçlerinin önemine dikkat çeken Bartın Üniversitesi (BARÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise “Yeni nesil bölgesel gelişme politikalarıyla üniversitelerin bölgedeki rolleri merkezi bir konuma ulaşmıştır. Öğrenen bölgeler, Ar-Ge, Ür-Ge ve bilgi transferi gibi kavramlar bölge-üniversite ilişkisiyle tanımlanabilecek süreçleri ifade etmektedir. Bu noktada Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği dönem toplantısında değerli rektörlerimizle bir araya gelerek ‘Türkiye Yüzyılı’nda yapabileceklerimizi ele aldık. Birbirimizden öğrenerek çıktığımız bu yolculukta önemli kazanımlar elde etmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 
Neziha Çakıroğlu