Temmuz Ayında Büyük Değişiklikler

Milyonlarca memur ve emeklinin Temmuz ayında alacağı enflasyon farkı belli oluyor. TÜİK, yarın enflasyon rakamlarını açıklayacak ve memur ve emeklilerin alacağı zam farkı belli olacak. Beklenen zam oranları, birçok ödeme ve ücreti de etkileyecek. Kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, yaşlılık ve engelli aylıkları, evde bakım desteği gibi birçok ödeme kalemi bu değişikliklerden etkilenecek.

Beklenen Zam Oranı

Milliyet'in haberine göre, Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, Mayıs ayı itibarıyla açıklanan 5 aylık enflasyon verisinin %22.72 olduğunu belirtti. Haziran ayında enflasyonun %2.52 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu veriler ışığında, SSK ve Bağkur emeklileri %25.81 oranında, memur ve memur emeklileri ise %20.34 oranında maaş farkı alacaklar.

Memur Maaşlarıyla Değişecek Ödemeler

Memur maaşlarına yapılacak zamla birlikte birçok ödeme ve ücrette artış yaşanacak:

  • Kıdem Tazminatı Tavanı: 35 bin TL’den 42 bin 188 TL’ye yükselecek.
  • 65 Yaş Aylığı: 3 bin 504 TL’den 4 bin 216 TL’ye yükselecek.
  • Engelli Aylığı: 2 bin 798 TL’den 3 bin 367 TL’ye, 4 bin 197 TL alanların maaşı ise 5 bin 50 TL’ye yükselecek.
  • Evde Bakım Desteği: 7 bin 608 TL’den 9 bin 155 TL’ye yükselecek.
  • Bedelli Askerlik Ücreti: 182 bin 609 TL’den 219 bin 751 TL’ye yükselecek.

En Düşük Emekli Maaşları

  • SSK ve Bağkur Emeklisi: Şu anda 10 bin TL olan en düşük maaşın, 12 bin 500 TL ile 13 bin TL arasında bir rakama yükseltilmesi bekleniyor.
  • Memur Emeklisi: En düşük memur emeklisi maaşı, 17 bin 694 TL’den, herhangi bir refah payı artışı olmaması halinde 21 bin 292 TL’ye yükselecek.

Refah Payı Artışı Olacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, refah payının gündemde olmadığını söyledi. Ancak, uzmanlar en azından 4-5 puanlık bir refah payı artışı yapılması gerektiğini düşünüyor. Refah payı eklemesi olursa, zam oranları ve dolayısıyla ödemeler daha da artacak.

A101 18 Temmuz Aktüel Katalog: Bu Hafta A101'de Neler Var? A101 18 Temmuz Aktüel Katalog: Bu Hafta A101'de Neler Var?

Öne Çıkan Değişiklikler

  • Kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, yaşlılık ve engelli aylıkları ile evde bakım desteğinde önemli artışlar bekleniyor.
  • TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri, milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarını belirleyecek.
  • Refah payı eklemesi olup olmayacağı hala belirsiz.

Bu değişiklikler, Temmuz ayında memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zamlarla birlikte birçok ödeme kaleminde önemli artışlara neden olacak. Detaylı bilgi ve güncel gelişmeleri takip etmek için ilgili kurumların açıklamalarını izlemeye devam edin.

Kaynak: HABER MERKEZİ