TRABZON’UN BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon’da bir dizi ziyaretlerde ve incelemelerde bulundu, temel atma törenine katıldı. Trabzon ve Rize programları Trabzon’a gelen Bakan Murat Kurum,  ilk olarak AK Parti İl Başkanlığı’nda partililer ile bir araya geldi.  Kurum, Trabzon’da Çömlekçi Projesinin temel atma törenine katıldı.

“YEPYENİ BİR YAŞAM ALANI OLACAK”

Ardından beraberindeki TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Büyükşehir Belediye Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu, Salih Cora ile Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Temel Atma Töreni’ne katılan Bakan Murat Kurum, burada bir konuşma yaptı. ‘Trabzon’un Büyük Dönüşümü’ için çok önemli bir adım attıklarını kaydeden Bakan Kurum, “Çömlekçi Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüme başlıyoruz. Şimdiden, tüm konutlarımız Trabzon için, Trabzonlu kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olsun. TOKİ Başkanlığımızla, 90 bin m2’lik alanda 2 etapta başlattığımız dönüşüm projesinin 30 bin m2 büyüklüğündeki 1. Etabında, 130 konut ile 20 dükkân inşa ediyoruz. Konutlarımızın 25’i 2+1, 30’u 3+1, 75’i 4+1 olacak. 6 bin metrekare büyüklüğündeki 20 dükkanı ve 396 araçlık kapalı otoparkıyla TOKİ’mizin yaptığı en muhteşem projelerinden biri olacak. Yatırım değeri 120 milyon lira olan projemizi, 2022 Ocak ayında tamamlayacağız, hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Projemizi tamamladığımızda, Trabzonumuzun eşsiz sahili ve Tanjant yolu arasında kalan bu alanın çehresi tamamen değişecek, yepyeni bir yaşam alanı olacak” şeklinde konuştu.

>>>>>>>

“ÜLKE GENELİNDE, YATIRIM DEĞERİ 100 MİLYAR LİRA OLAN 300 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ SÜRÜYOR”

An itibariyle ülke genelinde, yatırım değeri 100 milyar lira olan 300 bin sosyal konut ve kentsel dönüşüm konutunun inşası için çalıştıklarını kaydeden Bakan Kurum “Biz; geçmişle geleceği aynı potada buluşturan, yeşil ile yapıyı kaynaştıran, insan ile şehri bütünleştiren bir şehircilik anlayışına sahibiz. İşte bu anlayışla; projelerimizin hepsini, yatay mimariye uygun ve Karadeniz yöresinin renklerine uyumlu olarak tasarladık ve uyguladık. Trabzon’da da bu anlayışı terk etmeden; TOKİ başkanlığımız eliyle; toplam yatırım değeri 4.5 milyar lira olan 7.713 konut, 308 dükkân, 10 ticaret merkezini şehrimize kazandırdık” ifadelerini kullandı.

ARAKLI’DAKİ AFETZEDELERE MÜJDE

Trabzon’un Araklı ilçesi Çamlıktepe mahallesinde önceki yıl bir sel felaketi yaşadıklarını ve bu selde 10 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Bakan Murat Kurum “Rabbim mekânlarını cennet eylesin. Araklı’da da hemen kolları sıvadık. 278 konut ve Ticaret Merkezini şu an tamamlamak üzereyiz. Buradan müjdesini veriyorum, yeni yuvalarımızı Ekim ayında hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” şeklinde konuştu. Bakan Murat Kurum, ülkemizin gözbebeği Uzungöl’de iki etap halinde çalışma yürüttüklerini ifade ederek “1. Etap çalışmalarımızı titizlikle tamamladık. 2. Etap çalışmalarımıza Ekim ayında başlıyoruz. Başkanımızın Uzungöl 2. Etaptaki sokak düzenlemesi için 25 milyon hibe talebi var. Bu talebi de İlbankımız kanalıyla yapacağız” bilgisini paylaştı.


>
>>>>>>
“ÜLKEMİZİN HER YERİNDE 340 MİLLET BAHÇESİ YAPIYORUZ”

“Biz sadece dört duvar yapmıyoruz” diyen Bakan Murat Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sadece betondan, tuğladan ibaret binalar yapmıyoruz. Biz, insanımıza huzurla yaşayacağı yuvalar kazandırıyoruz. Bu yuvaların çevresini; yeşil alanlarla, parklarla, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla donatıyoruz. Ne yapıyoruz? 81 ilde 81 milyon metrekare hedefiyle, millet bahçelerimizi ilk fidanlarıyla buluşturuyoruz. Ülkemizin her yerinde tam 340 millet bahçesi yapıyoruz. Bugüne kadar; 76 millet bahçemizi tamamladık. 264 millet bahçesine yönelik çalışmalarımıza gece demeden, gündüz demeden devam ediyoruz. Trabzon’da da; toplam alanı 128 bin m2 olan 3 millet bahçesi projemiz bulunuyor. Hatırlayacaksınız, Akçaabat Millet Bahçemizin açılışını geçtiğimiz yıl 5 Haziran dünya çevre gününde yapmıştık. Vatandaşımız en güzel şekilde istifade ediyor. Bunlardan biri, 14 milyon liralık bir yatırımla, 33 bin m alan üzerinde tamamladığımız Vakfıkebir Millet Bahçemiz. İçerisindeki bisiklet ve yürüyüş yolu, gölet, zaman tüneli, spor sahaları, çocuk oyun alanları, millet kıraathanesi ve etkinlik çayırıyla Vakfıkebir Millet Bahçemiz, hakikaten tam bir çevre ve şehircilik şaheseri oldu...Şimdi de geldik, Şampiyon Trabzonspor’umuzun şanlı tarihine, şampiyonluklarına şahitlik etmiş Avni Aker Stadımızın yerine, 26 milyon liralık yatırımla, 67 bin m’lik alanda yaptığımız millet bahçemize. Bu projemizi de ziyaret edeceğiz. Proje Trabzonlu kardeşlerimiz için, milyonlarca taraftarımız için çok özel bir anlam ifade ediyor. Eski günleri anacağımız, Trabzonspor’un hatırasını yaşatacağımız tribünümüzün bir kısmını bıraktık. Bu Millet Bahçemiz, 400 metrekarelik sentetik buz pateni sahası, 600 metrekarelik 8 kaykay rampası, millet kıraathanesi, restoran, eğlenme ve dinlenme alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, bitki ve ağaçlarıyla Türkiye’deki tüm millet bahçelerinden çok daha farklı bir millet bahçesi olacak. Şimdi bir yandan Millet Bahçemizin etrafında kamulaştırma yapıyor, bir yandan millet bahçesine bakan binaların cephelerini iyileştiriyoruz. Bunları da tamamladığımızda; sahille şehri ve millet bahçesini buluşturan bir yeşil koridor, yürüyüş koridorunu da Trabzon’umuza armağan etmiş olacağız. Trabzon’un yemyeşil doğasını, ağaçlarını, çiçeklerini şehrin merkeziyle buluşturan, Trabzon’a çok daha özel bir cazibe katacak tüm millet bahçelerimiz hayırlı uğurlu olsun.”

>>>>>>>

TRABZON’DA 7 BİN 713 KONUT İNŞA ETTİK

TOKİ Başkanı Ömer Bulut yaptığı açıklamalarda, “Her ile gittiğinizde bir heyecan oluşuyor. O heyecanları yakınınızda takip ettik. Trabzon’da sizi farklı bir heyecanla bekliyoruz. Bu heyecanla birlikte, sizin önderliğinizde devam eden yatırımlar için şimdiden çok çok teşekkür ediyorum. Trabzon tarihi, sosyoloji kültürel değerleri, ekonomisi ve insan kaynağı ile bu coğrafyanın gelişiminde öncü ve kritik önemde ki kentlerden biridir. Şehrinizin potansiyeli, Çevre Şehircilikte ön sıralarda olan illerden biri olmasını sağladı. 2003 yılından bu yana ülke genelinde sürdürdüğümüz konut üretim seferberliğinde, 1 milyonuncu konutun anahtarını teslim ettik. Trabzon’da önemli yatırımlara ev sahipliği yapan kent olmaya devam ediyor. Trabzon’da 7 bin 713 konut inşa ettik. Toplam 8 bin 396 konutun inşaatını tamamlayacağız. 5 ilkokul, 5 lise, 2 hastane, 2 aile sağlık merkezi, 3 spor salonu, 7 cami, 13 ticaret merkezi, 282 iş merkezi ve 6 adet kamu hizmet binasının yapımını gerçekleştirdik. Zağnos ve Tabakhane Dönüşüm Projelerinin yanı sıra 200 yataklı Akçaabat Devlet Hastanesi, Yomra Kaşüstü, Sağlık Merkezi, Sevgi evleri, sosyal tesis ve sanayi sitesi ili birçok sosyal donatılar inşa ettik. Trabzon Şenol Güneş Spor Kompleksi ve Stadyumu sporseverlerin hizmetine sunduk. Ülke genelinde olduğu gibi Trabzon’da da yıllar içinde hızla kentleşme sonrası dere yatakları ve heyecan alanlarında ki düşük kalitedeki yapılar şehrin özgün olgusunu kaybetmeye neden oldu. Bu dokuyu geri kazanmak için, afet riski yüksek alanlar ile tarihi kentsel alanları dönüştürüyor eş zamanlı olarak büyük rekreasyon alanlarını, millet bahçeleri ve ticaret merkezlerini şehrimize kazandırıyoruz. Kentsel Dönüşüm Projeleri ile teknik planlamalar doğrultusunda hızla devam ediyor. 100 bin sosyal konut kapsamında Arsin Güzelyalı’da yatay mimari esaslı projeyi hayata geçiriyoruz. Proje çalışmalarını tamamlayıp önümüzdeki.1 - 2 ay içinde ihalesini yapacağız. Kamuya ait arazi bulmakta zorlanıyoruz. Taahhütlerimizi yerine getirmek maksadıyla şahıs arazilerini de satın alma yoluna gittik. Bunları da satın aldığımız kadarıyla 50 bin ve 100 kapsamında sosyal konutları tamamlamış olacağız” ifadelerine yer verdi. Çömlekçi Projesi ile ilgili bilgi veren Bulut, “1 yıl içinde burayı teslim etmiş olacağız. Yeni alanda kamulaştırma bitti, yıkım çalışmaları tamamlanacak. Proje çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz orayı da ihaleye çıkacağız.  Projeyi 2023’e bütünüyle hazırlamış olacağız”  dedi.

>>>>>>>

“BÜTÜN BUNLARIN MİMARI, KIYMETLİ CUMHURBAŞKANIMIZ”

Temel Atma Töreninin açılış konuşmasını Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yaptı. Genç,

“Bu şehrin bir evladı olarak bugün ki programdan dolayı memnuniyet duyuyoruz.  Bu dönem şehrimize çok çok önemli yatırımlar yapıldı. Bütün bunların mimarı, kıymetli Cumhurbaşkanımız…” derken ardından Bakan Kurum ve Başkan Zorluoğlu nezdinde projede katkısı bulunanlara teşekkür etti.

“ÇOK BÜYÜK MESAFE KAT EDİLDİ”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, “Şu anda içerisinde bulunduğumuz bu alan Trabzon kentinin eski mahallelerinden bir. Tanesi. Bin 800’li yılların başlarında buranın fotoğrafları var elimizde. Bir birinin rüzgarını kesmeyen yapılaşmayla, Karadeniz’le bütünleşmiş Çömlekçi Mahallesi. Ancak zaman içinde 2 binli yıllara geldiğimizde bu muhteşem mimarinin, estetiğin taşıyamadığını da üzülerek ifade etmek istiyorum.  Çarpık yapılaşma, kaçak yapılaşma, sosyal donatılar alanlarının ortadan kaldırıldığı, sosyal dokusu itibariyle epey sıkıntılı hale gelen Çömlekçi Mahallesiyle karşı karşıyayız.  2010 yılından itibaren bu bölgede kentsel dönüşüm çalışması başlatıldı. Biraz uzunca sürdü. Ancak sizin döneminizle birlikte son 2 yıl içinde burada çok büyük mesafe kat edildi. Biz bu projeye katkı yaptık. Şehrin beklentilerini, ihtiyaçlarını nakşettik. Uygulanırken gayet güzel, görüntüsü estetiği bu şehrin kadim geçmişine yakışır vaziyette. Batıya doğru kalan kısmının 6 hektarlık kısmın kamulaştırmasının bir bölümü tamamlandı. Kalan kısım da inşallah hem kamulaştırması, hem yıkımını gerçekleştireceğiz. 2023 yılına geldiğimizde bambaşka, aynı zamanda kadim mahallenin izlerini üzerinde taşıyan Çömlekçi Mahallesini hep beraber inşa etmiş olacağız. Trabzon’da her yerde bir çok alışmada Çevre ve Şehircilik Bakanlığının katkıları var. Trabzon tarihin en büyük alt yapı çalışmasını başlattık. Bunda da sizin imzanız var, sizin mührünüz var. Yüzde 60’ı hibe, yüzde 15 Çevre Bakanlığın hibesi.''

>>>>>>>

“TIPKI AYDER’DE OLDUĞU GİBİ BAMBAŞKA UZUNGÖL’Ü ŞEHRİMİZE KAZANDIRACAĞIZ”

Başkan Zorluoğlu, açıklamasında şunları kaydet: ''Uzungöl çok önemli destinasyon. Orayla ilgili sizin yaklaşımınızı biliyorum. Tıpkı Ayder’de olduğu gibi bambaşka Uzungöl’ü şehrimize kazandıracağız. Cephe Sağlıklaştırma, Çevre Bakanlığımızın hibesiyle yapılan çalışma.  Uzunsokak, Kunduracılar, Maraş Caddesi de yıl sonunda başlayacağımız Cephe Sağlıklaştırma ile muhteşem görüntüyle ziyaretçilerin zihninde kalacak şehir merkezi olacak. Millet Bahçeleri ve diğer çalışmalar devam ediyor. Bizim küçük sanayi siteleri.. Çömlekçi’nin az daha doğusunda 5 tane küçük sanayi sitelerimiz var. Bunlar hem eskidi, hem de şehrin merkezinde kaldı. Değişen ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere ve sizlere talimatıdır. Biz orayla ilgili çok sağlam fizibilite yaptık. Kentsel Tasarım Projelerini de hazırladık. Sayın Milletvekilleriyle Ankara’da zatıalinize ayrıntılı şekilde arz edeceğiz” dedi.

>>>>>>>

“ELİMİZ BOŞ DÖNMEDİK”

AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, “Buranın mazisi 2009 yerel seçimlerine dayanıyor. Bazı projelerin yapılmasıyla alakalı seçim bildirgelerimize koymuştuk. Burası çok farklı bir yer.

Burada bütün bürokratlarımızla her an burayı takip ederek, çok kısa sürede uzun mesafe kat ettik. İstişare kültürünün bir neticesinde burada bu projeyi içimize sinen projenin temel atma törenindeyiz.

Kentsel Dönüşüm Zağnos Vadisi ile başladı. Zağnos Vadisi gibi çok daha büyük projeler gerçekleştirdiniz. Trabzon’un her alanında emeğiniz var. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gittiğimizde, sayın Bakanımıza uğradığımızda imkanlar ölçüsünde hiç bir zaman boş dönmedik.”

>>>>>>>

ÇÖMLEKÇİ'DE BİR DÖNEM TARİH OLDU

Öte yandan Trabzon'un uzun yıllardır kanayan yarası olan ve özellikle Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından yabancı uyruklu bayanların, fuhuş çetelerinin ve suç örgütlerinin çöreklendiği Çömlekçi mahallesindeki oteller kentsel dönüşüm çalışmaları ile yıkılırken, bir zamanlar polis ekiplerinin özellikle otellere yaptığı fuhuş operasyonları ile adını duyuran mahallenin kötü imajı başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları ile de sona erdi. TOKİ Başkanlığı'nın yürüteceği çalışma ile büyük kısmı yıkılan mahalledeki 90 bin m2’lik alanda 130 konut ile 20 dükkân inşa edilecek.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
Murat Kurum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat çebi 3 hafta önce

Şişman pub niye kapalı,şehri araplarami teslim ettiniz...!!!