Altın fiyatları durdurak binmezken peş peşe gelen zamlarda vatandaşın canını sıkıyor. Düğünlerin vazgeçilmez hediyesi burma bilezikler yeni zamlarla birlikte tarih olacak. Son bir yıl içerisinde rekor oranda artış yaşayan burma bilezik fiyatına %106 oranında zam yapıldı. Düğün sezonu yaklaşırken sevdiklerine burma bilezik takmayı düşünenler ise kuyumcularda duydukları rakamlar karşısında şaşkına dönüyor. İşte tüm detaylar…

Erzurum'daki kuyumcular, geleneksel düğün hediyesi burma bileziklerin fiyatlarında son bir yılda yüzde 106'lık rekor bir artış yaşandığını açıkladı. Fiyatlardaki bu büyük artış, vatandaşları alternatif yatırım araçlarına, özellikle de altına yönlendiriyor.

FİYATLARDAKİ BÜYÜK ARTIŞ:

Geleneksel olarak düğünlerde takı olarak tercih edilen Erzurum burma bileziklerinin fiyatları, son bir yıl içinde adeta uçuşa geçti. 100 gram burma bilezik geçen yıl 115 bin lira iken, bu yılın aynı döneminde 237 bin lira fiyat etiketiyle satılıyor. Bu durum, birçok vatandaşı burma bilezik almak yerine altına yatırım yapmaya itiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, çiftçilere yönelik önemli müjdeler verdi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, çiftçilere yönelik önemli müjdeler verdi

ALTIN PİYASASINDAKİ DURUM:

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; kuyumcu İbrahim Abay, 53 yıldır sektörde olduğunu ve ramazan ayının başından bu yana altın fiyatlarının yükselişe geçtiğini belirtiyor. Faiz oranlarının yüzde 50'ye çıkmasının altın fiyatlarındaki artışı durdurmak için yeterli olmadığını vurgulayan Abay, darphanenin yeterli altın üretmemesinden dolayı piyasada sıkıntı yaşandığını ifade ediyor. Abay'a göre, Erzurum burmasına olan ilgi azalırken, vatandaşlar daha çok tel bilezik ve yatırım amaçlı altın tercih ediyor.

ALTIN SATIŞLARINDA ARTIŞ VE PİYASA SIKINTILARI:

Furkan Gedik ise 32 yıldır kuyumculuk yaptığını ve fiyat artışları nedeniyle altın satışlarında bir yoğunluk yaşandığını söylüyor. Dövizdeki yükseliş ve seçim sonrası yaşanan belirsizliklerin vatandaşları altın almaya teşvik ettiğini belirten Gedik, darphanenin piyasaya yeterli altın sürmemesi nedeniyle altın sıkıntısı yaşandığını ve bu durumun kara borsa oluşumuna zemin hazırladığını ifade ediyor.
KARAR

Editör: Birol Sancak