İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na soru önergesi vererek Çamburnu Tersanesi’nin kiralama sözleşmesine dair sorular sordu. 

ÇEBİ şirketi tarafından son yıllarda hiçbir yatırım yapılmayan ve taahhütlerin yerine getirilmeyen Çamburnu Tersane’sinde yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın sözleşme şartlarını yerine getirmeyen ÇEBİ şirketler grubunun işlettiği Çamburnu Tersane’si hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun cevaplandırılması istemiyle TBMM başkanlığına soru önergesi verdi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu Ülkemizin dünya devi haline geldiğini söyledi AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu Ülkemizin dünya devi haline geldiğini söyledi

ÖNERGEDE YEDİ SORU BULUNMAKTA

1.Sürmene Çamburnu Tersanesi alanına tahsis edilen Nur Gemicilik firması burayı taahhüt amacına uygun kullanmış mıdır? Kullanmadıysa gerekli denetimler neden yapılmamıştır?
2.Nur Gemicilik firması, taahhüt ettiği sayıda işçiye tersanede istihdam sağlamış mıdır? Sağlamamışsa neden sağlamamıştır?
3.Nur Gemicilik Firmasına bu alan verildikten sonra, tersanenin amacına uygun bir şekilde gemi üretimi ve ihracatı yapılmış mıdır? Yapılmadıysa neden yapılmamıştır?
4.Çamburnu Tersanesi işletmesi hakkında yeteri kadar denetim yapılmış mıdır? Yapılmadıysa neden yapılmamıştır?
5.5000 kişinin istihdam edilmesi vaadiyle inşa edilen Sürmene Çamburnu Tersanesinde bugüne kadar kaç işçi istihdam edilmiştir? Söz verilen sayıda istihdam sağlandıysa, projede öngörüldüğü gibi yörede yetişmiş insan gücü potansiyelinin geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi amacıyla bu bölgede işsiz olan vatandaşlar mı istihdam edilmiştir?
6.Taahhütlerini yerine getirmediği görülen Nur Gemicilik firması ile sözleşme yenilemeyi düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız hangi gerekçelere dayanarak düşünüyorsunuz?
7.Sözleşmesi sona eren bu alanın bundan sonra Trabzon ve ülke ekonomisine katma değer sağlaması amacıyla hangi projeleri yapmayı düşünüyorsunuz?
TAKA/AYŞEN KARABİNA