Ortahisar Belediyesi tarafından Geçit Mahallesi'ndeki 11 bin 500 metrekarelik alanda kurulan En Mutlu Köy Projesi içerisinde 4 adet sera, 1 adet tavuk kümesi, ahşap, dokuma, tekstil ve pastacılık atölyeleri yer alıyor. Proje kapsamında ziraat mühendisleri, sera görevlisi, usta öğretici, özel eğitim hocaları ve güvenlikten oluşan 37 personelin 19’u otizmli, zihinsel, görme ve işitme engelli özel gereksinimli bireylerden oluşuyor.

Başkan Kaya, En Mutlu Köyde İncelemelerde Bulundu

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, En Mutlu Köy’ü ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Başkan Kaya, yapılacak bazı düzenlemelerle En Mutlu Köy’ün daha işlevsel hale getirileceğini söyledi. Proje bünyesinde yer alan 4 adet sera ile 5 adet atölyede istihdam edilen özel bireylerle tanışan Başkan Kaya, projenin peyzaj, havalandırma ve tapu sorununun hızlı bir şekilde halledilerek daha işlevsel hale getirileceğine vurgu yaptı, seraların sağlamlaştırılarak üretilen ürünlerin markalaştırılması için çalışma yürütüleceğini ifade etti.

“Seralarımızı Topraksız Tarımsal Üretim İçin Aktif Hale Getireceğiz”

Başkan Kaya, çeri domates, tohumluk fide ve marul üretilen seraların şu anda bakıma alındığını belirterek, projenin rantabl hale getirilerek daha fazla özel gereksinimli bireye istihdam alanı oluşturulması için çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü söyledi. Kaya, “En Mutlu Köy’ü üretim kapasitesini artırarak hızlı bir şekilde markalaşma yoluna gideceğiz. Dört adet seramızdaki eksiklikleri tamamlayarak seralarımızı topraksız tarımsal üretim için aktif hale getireceğiz,” dedi.

“Özel Gereksinimli Bireyler Uzman Personel Eşliğinde Çalışıyor”

Kaya, özel gereksinimli bireylerin mutlu ve huzurlu olması için gayret ettiklerini belirterek, “Ziraat mühendisleri, sera görevlimiz, usta öğreticilerimiz, özel eğitim hocalarımız, güvenliğimiz olmak üzere toplamda 37 personelin 19'u, otizmli, zihinsel, görme ve işitme engelli özel gereksinimli bireylerden oluşuyor. Özel gereksinimli bireyler saat 08.00'de belediye önünde toplanıp 09.00'da işbaşı yapıyor. Görev tanımı yaptıklarımızın bir kısmı tarımsal üretimle ilgileniyor, kümeste günlük kontroller, yemleme, yumurta toplama gibi işlemler yapılıyor. Özel gereksinimli bireylere çalıştıkları her aşamada uzman personelimiz eşlik ediyor,” şeklinde konuştu.

Doğal Ortamda Çalışarak Rehabilite Oluyorlar”

Alper Balcı, Şehit PÖH Fikret Metin Öztürk’ü Unutmadı Alper Balcı, Şehit PÖH Fikret Metin Öztürk’ü Unutmadı

Kaya, proje kapsamında istihdam sağladıkları özel gereksinimli bireylere sosyal ve psikolojik anlamda destek de verdiklerine dikkati çekerek, “Çalışanlarımız hem doğal ortamda çalışıyor hem de para kazanıyor. Domates ve marul üretim ve hasat dönemleri onların rehabilitasyonuna katkı sağlıyor. Çalışanlarımızın kendilerini mutlu ve iyi hissetmelerini çok önemsiyoruz,” dedi.

“Üretim Faaliyetlerini Daha da Çeşitlendirmeyi Planlıyoruz”

İlerleyen süreçte süs bitkisi, tohumluk fide ve istiridye mantarı da yetiştirmeyi planladıklarını belirten Kaya, "Tavuk kümesimiz ve üretim atölyelerimiz var. Tavuk kümesimizde 500 adet tavuğumuz var. Günlük olarak 350 yumurta üretimi gerçekleştiriyoruz. İstiridye Mantarı Çadırımız var. Burada da yakın zamanda üretime geçeceğiz. Burası çok fonksiyonlu ama ilerleyen aşamalarda üretim faaliyetlerini daha da çeşitlendirmeyi planlıyoruz,” ifadelerini kullandı.

“Ürünler Kent Lokantasında Kullanılacak”

Seralarda ve atölyelerde üretilen ürünlerin anlaşmalı mağazalara verileceğini ve belediye tarafından kurulacak Kent Lokantası’nda değerlendirileceğini ifade eden Kaya, ilerleyen zamanlarda oluşturulacak satış reyonlarıyla da ürünlerin doğrudan alıcılarla buluşturulacağını sözlerine ekledi.

Muhabir: NEZİHA ÇAKIROĞLU