2023 yılında evlenme hazırlığı için ödenen maliyetlerin 275 bin liradan 472 bin 500 TL'ye yükseldiği görülüyor. Bu da geçen yıla göre düğün maliyetlerinin %172 arttığını gösteriyor. Hafta sonuna denk getirilen düğün, kına ve balayı gibi etkinlikler ise maliyetleri 700 bin TL'ye kadar çıkarıyor. Masraftan kaçmak isteyen çiftler ise sadece nikah töreni yaparak düğün masraflarını minimum seviyeye indirmeyi tercih ediyorlar.

Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan Turistik Trenler Nisan Ayında Hizmete Başlayacak Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan Turistik Trenler Nisan Ayında Hizmete Başlayacak

Düğün maliyetlerindeki artışın herkesi etkilediği görülüyor. Mayıs ayında evlenmeyi planlayan Ö.A., artan masraflar nedeniyle düğün yapmaktan vazgeçtiğini ve sadece nikah kıyacaklarını açıkladı. Ö.A., düğün masraflarının oldukça yüksek olduğunu belirterek bu süreçte ev kiralamanın da masrafları artıracağını ifade etti. Benzer şekilde, Eylül ayında evlenmeyi düşünen Faruk Öncül de düğün salonu ve ev kiralarının yüksekliği nedeniyle zorluk yaşadığını dile getirdi. Bankaların kredi verme konusundaki tutumunun da zorlukları artırdığını belirten Öncül, yeni bir hayata borçlarla başlayacaklarını ifade etti.

Bu artan maliyetler, genç çiftleri düğün ve evlilik planları konusunda ciddi şekilde düşündürüyor.

Muhabir: NEZİHA ÇAKIROĞLU