Temmuz ayında yüzde 25 kira zammı sınırının kalkmasıyla birlikte, konut kiralarına yapılacak zamların yüzde 70'e kadar artabileceği öngörülüyor.

Kiracıları endişelendiren bu gelişme, konut kiralama piyasasında önemli bir değişikliğe işaret ediyor ve kiracılar için mali açıdan zorlu bir dönemin başlangıcı olabilir.

Hükümetten konut kiralarında uygulanan yüzde 25 zam uygulamasının uzatılmasına yönelik bir açıklama gelmedi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in basına kapalı bir toplantıda yüzde 25 kira zammı sınırının kaldırılacağını açıkladığı iddia edilmiş, bu bilgi kısa süre içinde İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlanmıştı. Ancak kiralarda tavan zam uygulamasının uzatılacağına yönelik de bir açıklama gelmedi.

Türkiye'de Bireysel Borç Yükü Hızla Artıyor Türkiye'de Bireysel Borç Yükü Hızla Artıyor

ZAM YÜZDE KAÇ GELECEK

Sınırlamanın ortadan kalması ile birlikte kira zamları yeniden 12 aylık enflasyon oranı üzerinden hesaplanmaya başlanacak. Son açıklanan Mart ayı enflasyon rakamlarına göre, 12 aylık ortalama yüzde 55,91'u buluyor. Yani yüzde 25'lik tavan uygulaması bu gün itibari ile kalkmış olsa konut sahipleri Mart'ta kiralara en çok yüzde 55,91 zam yapabiliyor olacaktı.

Kirasının ne kadar artacağını merak eden milyonlarca kiracı ise gözünü Temmuz enflasyon oranına dikti. Son TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi bilgilerine göre; sene sonunda enflasyonun yüzde 44 seviyesine gelmesi tahmin ediliyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi için de senenin geri kalanında ortalama aylık enflasyonun yaklaşık yüzde 2,5 oranına denk gelmesi gerekiyor.

Yapılan hesaplamalara göre bu şartlar altında 12 aylık ortalamaların (aylık tavan kira zam oranı) gelecek aylarda şu şekilde olması bekleniyor:

12 AYLIK ENFLASYON ORTALAMASI BELLİ OLDU

Haziran yüzde 64.6

Temmuz yüzde 70.9

Ağustos yüzde 64.1

Eylül yüzde 62.4

Ekim yüzde 60.6

Kasım yüzde 58.8

Aralık yüzde 56.9

Enflasyon verilerine bakıldığında kira sözleşmesi Temmuz ayında yenileyecek olan konut sahiplerinin yapacağı tavan zam oranı yüzde 64,6, yenileme tarihi Ağustos'a denk gelenler için ise yüzde 70.9'a yükselecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ