Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi... Denizden toplanan hamsi çok ve ucuz... Karada yetiştirilen çaya gelince... Mahsul bol, fiyat iyi... Rizeli canlı, hareketli... Kıpır kıpır...

Bu ilde görev yapanlar ya terfi ederler, ya da merkeze çekilirler. Tarihte örnekleri çoktur..

Rize’de görev yapmak. Hem onurdur, hemde zordur. Çünkü Rize’nin “özgür ağırlığı” çok yüksektir.

Benimde memleketim  olan Rize..Üç  Başbakan..Bir Cumhurbaşkanı.. İki TBMM başkanı. Bakan ve siyasi parti genel başkanlarını  yetiştiren  önemli  bir ildir.
 

Rize’de… ÇAYKUR Genel Müdürlüğü var. Çay, Rizelinin her şeyi. Başında; Yusuf Ziya Alim gibi  başarılı  bir genel müdürü var..

Cumhurbaşkanının ilindeki milletvekillerinin işi de zordur. Bu nedenle AKP Milletvekilleri Muhammet Avcı ve Harun Mertoğlu’nun işler gerçekten çok zordur..
Rize’de muhalefet olmak. 23 yıllık güçlü bir iktidarın karşında ayakta kalmak.46. yıl sonra milletvekili çıkarmak. Muhalefet yapmak, dünyanın en zor işidir. CHP Milletvekili Tahsin Ocaklı ile CHP örgütü, bu zoru başarıyorlar. Kutluyorum.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Yusuf Yılmaz ile yeni tanıştık. “Ankara’daki Rizeli bürokratların” 173.Buluşma yemeğinde karşılaştık. Sohbet ettik. Rizeli hemşerimiz. Gecikmeli  olarak yazıyorum..

 Yemekteki konuşmasını dinlerken, yanımdakilere ”Ya rektör Rize’denkaçmak istiyor, ya da kendini görevden aldırmak” dedim. Çünkü Rize’den ilk kez biri, bu kadar yüksek perdeden “Kral çıplak”diyerek, gerçekleri dile getiriyordu. Bir çoğunu şimdilik yazmıyorum.. Rektör hocamızı çok  gerçekçi ve başarılı bulduk..

Rektör Yılmaz, Hastanenin başında “Recep Tayyip Erdoğan” yazıyor diye, içerisinde sorunu yok, her şey güzeldir anlamına gelmiyor diye başladı anlatmaya..

“Şu ana kadar bir hekim olarak gördüğüm en kötü acil servisine sahiptik. Yenisini yaptık.250 kişilik hastanede 530 kişi yatıyor.Gittim..Gezdim..Yeni atandığımda tanınmadığım için geceleri teftiş yaptım. Serviste kilitli bile kaldık.

Hekim arkadaşlarımızdan sorun yok. Hasta ve vatandaş Personeli, kapıdaki sekreteri aşamıyorlar. Temizlikçilere iş yaptıramıyoruz. Çünkü bu temizlikçiler ve personelin arkasını siyasilere dayanıyor. Kabul edilebilir bir şey değil..

Rektör Yılmaz. Bir gerçeği daha dile getirdi..”Rize’de  100 tane sorun varsa sayın Cumhurbaşkanımıza ancak tek bir sorun iletiliyor. Gerçeklersöylenmiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız çözüm odaklıdır, buna rağmen gerçekler anlatılmıyor..

Rektör Yılmaz’ın bir tespiti daha var ki, Rize’ye yakışmıyor. Başka bir  yazımda değineceğim..”Rize ve uyuşturucu”…Bu çok vahim..

Rektör YılmazDünyadaki En İyi Bilim İnsanları Listesinde yerini aldı. 2017 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne atanan en genç ‘Profesör’ oldu.  2018 yılında dünyada 'Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk' arasına girdi. 

Prof. Dr. Yusuf Yılmaz,  klinik tıp alanında bu listede yer alabilen 28 bilim insanı arasında iken, kendi bilim dalı olan Gastroenteroloji de ise Türkiye’den yer alan tek isim olma başarısını gösterdi. Rektör hocanın tek amacı var, kendi memleketinde  hizmet etmektir..

Tekrar başa dönersek. Rize’deki bazı bürokratlar çok şımarık. Çok değerli. Başarılı bürokratlarımızı bir kenara koyuyoruz.

Telefona çıkmamayı “ marifet”,Toplantıdayım dedirtmeyi “üstünlük”sayan, insanlara tepeden bakan beceriksiz bürokratlar, Rize’ye zarar veriyorlar. İsimlerini dahi yazabilirim.


Bu bakımda, bu ilde görev  yapacak bürokratlar, hem deneyimli, hemde  tecrübeli  ve liyakat sahibi olmak  zorundadır.


Rize'deki birçok  bürokrat  metal yorgunu. Cumhurbaşkanı  ve bakanların  Rize’ye olumlu  bakışlarını  biliyorum. Ancak bunlara ayak uyduracak, sorunu çözecek, siyasilerin  yükünü  alacak, vatandaşın  derdini  çözecek  bürokratların  sayısı çok   az.

Milletvekilin kardeşi, yeğeni, partilinin şunu,bunu,yada “ Bizdendir, gerisi önemli  değildir “ mantığı  ile  atamalar yapılırsa, liyakat ve tecrübeye  bakılmaz ise, neticesi  Rektör Yılmaz’ın dediği gibi olur.


Geçmişte, genel müdürlük yapmış, Başbakan ve Bakanlarla çalışmış  üst  düzey  bürokrat  olarak, açık  ve net söylüyorum.


Rize'deki birçok  bürokrat, Rize gibi, özelliği  olan bir şehireyakışmıyorlar. Onların  başarısızlığının  faturasını  siyasiler  ödüyor  ve ödeyecekler 
 

Son notumuz. Rize’nin yeni valisi İhsan Selim Baydaş ile Rize emniyet müdürü Murat Türesin’e başarılar diliyorum.. Vali Baydaş,Rize- Güneysu’da kaymakamlık yaparken gösterdiği başarıları dikkat çekti. Marifet iltifatı gördü.. Bakan yardımcılığı gibi önemli görevlere atandı. Yazımızın başında belirtiğimiz gibi… “Rize’de görev yapanlar, terfi ederler” diye.…Tabi ki vali Bey’in üstün nitelikleri olan gelecek vadeden genç  bir yetenek olması,cumhurbaşanının ilinde vali olmasında etkisi olmuştur.