Bunu oluşturan bağışıklık sistemidir. Bu polenler vücutta bazı maddelerin salgılanmasına sebep olup burun ve gözlerdeki mukozalarda kılcal damarların genişlemesine ve dokularda ödeme neden olur” dedi.

HAYATİ DURUM

Uysal, “Bunun sonucunda bazı semptomlar ortaya çıkar şöyle ki gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık ve göz kapaklarında ödem, burunda ve boğazda kaşıntı, burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırma oluşur. Bu tabloya Alerjik Rinit ( Bahar Alerjisi ) denir. Alt hava yollarında ve akciğerde oluşur ise kuru öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve Astım benzeri tabloya yol açabilir. Ciltte olur ise; kaşıntı, döküntü, kızarıklık oluşur. Eğer boğaz ve dudaklarda ödem ile oluşan bir tablo gelişir ise ‘Anjioödem’ denen hayatı tehdit eden bir durum oluşur ki bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Alerjik reaksiyona neden olan maddeye ‘Alerjen’ denir. Alerjenler; polen, küf, hayvan tüyü, ev tozu, ilaçlar ve gıdalar olabilir” diye konuştu.

Gebelik Şekeri ve Riskleri: Dr. Esra Tutal'dan Uyarılar Gebelik Şekeri ve Riskleri: Dr. Esra Tutal'dan Uyarılar

TEST YAPILMALI

Korunma yolları ile ilgili bilgi veren Uysal, “Önce hangi polenin alerji yaptığını anlamak ve bunun sonucunda tedbir almak için deri alerji testi yapılmalıdır. -Sabah saatlerinde ve kuru rüzgarlı havalarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Polen mevsiminde uzun kollu elbiseler, pantolon ve siperli şapka faydalı olabilir. Eve dönüldüğünde kıyafet değişikliği ve duş alınması iyi olur. Gözlük, maske takılması. Polen mevsiminde çamaşırlar ev içinde kurutulmalı. Ev içi ya da araçlarda polen filtreleri kullanılması korunma yöntemlerinin bazılarıdır” İfadelerini kullandı.

Muhabir: NEZİHA ÇAKIROĞLU