Karadeniz Haber Gazetesi’nden TAKA’ya geçerken Trabzon’un büyük projelerini irdelemiştik. Bu projelerden birisi de Karayolları’nın tozlu raflarında duran Büyük Zigana Tüneli’ydi.

O günlerde Zigana dağının altından geçecek tüneli temsili olarak çizdirmiş ve ‘Zigana’ya altın gerdanlık’ diye manşet atmıştık.

Bu haberi yazarken devasa projeye ben de inanamamıştım ama o büyük proje gerçekleşti.

 Eğitimci Bekir Güngör hoca ile birlikte dün Zigana, Torul ve Zehir Hüseyin’in bulunduğu bölgeye bir tur yaptık. Zigana tünelinin içinden geçtik.

Bağlantı tünelleri ile birlikte tam 19 km. tünel yapılmış. Cengiz İnşaat karayollarından yüklendiği bu tüneli öylesine mükemmel yapmış ki Bekir Hoca tünelde giderken espiriyi patlattı: “Tünelin içinde sadece çay ocakları yok, onları da koysaydılar sürücüler durup çaylarını içip öyle devam ederlerdi!”  

Kullanılan malzeme, yol kenarlarına yapılan cepler, İşaretler, Kontrol merkezi ve ışıklandırma ile birlikte inanılmaz bir eser ortaya çıkmış.

21 yıldır iktidarda olan AK Parti’nin ortaya koyduğu eserlerin bence en önemlilerinden birisi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

Sevgili Okurlar,

Tünelin geçmesi Zigana Dağı’nın zirvesindeki iş yerlerini etkilemiş mi, bu soruyu sormak için de bu yakın dostumuz Zehir Hüseyin’in yerine çıktık.

Başı öndeydi.. Önceki akşam Trabzonspor’un maçını arkadaş grubu ile birlikte iş yerinde izlemiş. Yenilgi kendisini öylesine üzmüş ki, “Kim ne yapacaksa yapsın, kim gelecekse gelsin. Şenol Hoca mı gelecek, Abdullah Avcı mı gelecek, Fatih Terim mi gelecek, kim gelecekse gelsin bizim hocamız bu işi kıvıramadı’ şeklinde konuştu.

Futboldan tekrar Zigana tüneline döndük, tünel işlerinizi etkiledi mi sorusunu sorduk.

Mükemmel bir cevap verdi:

“Ben tek kişiyim veya buradaki diğer esnaflar onlarda tek kişi ama Zigana tünelini kullanan on binlerce kişi var mükemmel bir eser oldu, 10 numara. Ulaştırma Bakanına ve Karayolları Bölge ve Genel Müdürüne teşekkür ederim.”

Zehir Hüseyin’in açtığı bir parantez de bugünkü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na vardı.

Zaten işyerinin duvarlarında bütün ünlülerin, bakanların, eski Başbakanların, valilerin fotoğrafları çerçeveli duruyor.

Belli ki Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte tünel inşası devam ederken fotoğraf çekilmiş. Onunla ilgili de şu yorumu yaptı:

“Mühendis, Şef, Bölge Müdür Yardımcısı, Bölge Müdürü, Karayolları Genel Müdürü ve Ulaştırma Altyapı Bakanı. Bu mevkilere tırnakları ile kazıyarak çıktı, paraya pula önem vermedi. Devleti için en mükemmelini yaptı. Kendisine özellikle teşekkür ediyorum.”

Zaman zaman çıkmak etrafı görmek ve nelerin değiştiğini anlamak gerekiyor.

Eğer gitmeyen görmeyen varsa Maçka’dan giren, Torul’dan çıkan Zigana tünelini bir görsün.

Dağın zirvesinde rüzgar altında sütlacını yesin. Üstüne de güzel bir çay içtimi değmeyin keyfinize.

3.DÜNYA SAVAŞI

İsrail ve Filistin arasında uzun yıllardır devam eden çatışma yerini açık savaşa bıraktı. Hamas ve İsrail’in karşılıklı misillemeleri ilk kez bu kadar şiddetli. Ve bu savaş sadece bölgede kalmayacak gibi. Zaten uzun zamandır üstü kapalı 3.dünya savaşı sürüyor.