Benzin ve motorin fiyatlarının Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte sürekli takip edildiği bir dönemde, otogaz ve motorin fiyatlarındaki bu değişiklikler dikkatleri üzerine çekiyor. NTV'de yer alan habere göre, benzin grubunda ise fiyat değişikliği beklenmiyor.

Güncel akaryakıt fiyatlarına bakıldığında İstanbul'da motorin litre fiyatının 40.27 lira, benzinin litre fiyatının ise ortalama 41.38 lira olduğu görülüyor. Otogazın litresinin ise 21.19 liradan satıldığı belirtiliyor.

Kredi kartı olanlar şimdi ne yapacak: Bankaların yeni kararı olay oldu Kredi kartı olanlar şimdi ne yapacak: Bankaların yeni kararı olay oldu

Akaryakıt fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takibiyle belirleniyor. Bu fiyatların belirlenmesindeki değişiklikler, Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını etkileyen önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kaynak: ENSONHABER