Melek Çakır'ın mesajına duyarsız kalmayın! Melek Çakır'ın mesajına duyarsız kalmayın!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İslam Saruhan, "Samuray arısının bu böceğin popülasyonunu yüzde 70 oranında azalttığı bilinmektedir. Geçen yıl Türkiye'de üretilip salındı. Bu yıl da üretilmeye devam ediliyor. Bu yıl da salınacak. Dolayısıyla bu zararlıyı kontrol altına almaya çalışacağız" dedi.  

2017 yılında Türkiye'de görülen ve çok hızlı yayılan kahverengi kokarca fındık başta olmak üzere birçok meyve ve sebzede kayıplara neden oluyor. Üreticilerin kabusu haline gelen ve şu anda mücadelesinde herhangi bir ilaç kullanılamayan kahverengi kokarcanın popülasyonunu azaltmak için samuray arıları kullanılacak. Böcekler hakkında uzman olan ve bu konuda birçok çalışma yapan OMÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İslam Saruhan, önemli açıklamalarda bulundu . 


  
İslam Saruhan, kahverengi kokarca ile mücadelede şunları söyledi:   

"Ülkemizde bu zararlı ile 5 yıldır mücadele edilmektedir. Bunun zaten istilacı bir böcek olduğu söyleniyordu ve gittikçe popülasyonu artmaktadır. Şu anda ülkemizde 17 ilde tespit edildi. Bu böceğin en çok sevdiği iklim koşulları Karadeniz Bölgesi'dir. Dolayısıyla bu bölgenin daha uyanık olması gerekiyor. Karadeniz Bölgesi'nde özellikle fındıkta ciddi kayıplara neden olmaktadır. Bu böcek ülkemize Gürcistan tarafından girdi. İlk olarak Artvin ve İstanbul'da tespit edildi. Şu anda ise Karadeniz Bölgesi'ndeki bütün illerde hemen hemen tespiti yapıldı. Kahverengi kokarca hızlı bir şekilde yayıldığı için günde 24 saat içinde belki 5 kilometreden daha fazla yol uçabiliyor. 

Dolayısıyla fındık üretim yerlerinde ciddi bir yayılım gösterdi. Önemli bir zararlı durumuna geçti. Ülkemizde bu böcekle mücadelenin en iyi yöntemi biyolojik mücadele olduğu bilinmektedir. Bunun yumurtalarını yiyen samuray arısı dediğimiz bir arı vardır ve bu arı dünyada bu böcekle mücadelede kullanılıyor. Çin'de yapılan bir çalışmada samuray arısının bu böceğin popülasyonunu yüzde 70 oranın da azalttığı bilinmektedir.

Dolayısıyla zararlı ile mücadelede en iyi yöntem şuan biyolojik mücadele olarak görülmektedir. Ülkemiz bu konuda bir adım attı. Yurt dışından bu samuray arısı getirildi. Geçen yıl üretilip salındı. Bu yıl da üretilmeye devam ediliyor. Bu yıl da salınacak. Dolayısıyla bu zararlıyı kontrol altına almaya çalışacağız.”