SGK Uzmanı İsa Karakaş, canlı yayında asgari ücrete ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Karakaş, “Çaktırmadan olacak” diyerek ara zam tarihini Eylül olarak duyurdu. Ocak ayında yapılan yüzde 49'luk zammın ardından asgari ücret 17 bin 2 TL'ye yükselmişti. Ancak, enflasyon nedeniyle maaşların değeri düştü. Temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak zamların ardından asgari ücrette de Eylül ayında düzeltme yapılması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise enflasyon rakamlarına dikkat çekerek ara zammın gündemde olmadığını söylemişti.

Ocak ayında asgari ücretlilere yüzde 49 oranında zam yapılmıştı. Bu noktada maaşlar 17 bin 2 TL’ye yükseldi. Ancak son 4 aylık süreçte çalışanların maaşları enflasyon karşısında eridi. Bu noktada asgari ücrete ara zam gündemde yerini koruyor. SGK Uzmanı İsa Karakaş, canlı yayında asgari ücrete ilişkin ‘Çaktırmadan olacak’ diyerek tarih verdi.

Milyonlarca emekli ve memura Temmuz ayında 6 aylık enflasyon farkına göre belirli bir oranda maaş zammı yapılacak. Ancak bu noktada asgari ücretlilere yıla bir defa zam gerçekleştiriliyor.

Pek çok asgari ücretli çalışan Temmuz ayında maaşlarının enflasyon oranına göre eriyeceğini göstererek ek zam talebini iktidara iletiyor. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, enflasyon rakamını işaret ederek, ara zammın gündemlerinde olmadığını açıklamıştı.

4 aylık enflasyon verisine göre; maaşlarda yüzde 18,72 oranında bir azalma yaşandı. Son iki aylık enflasyon verisinin gelmesi ile hem maaş zammı hem de eriyen maaş belli olacak.

Işıkhan’ın açıklamaları asgari ücretlileri üzse de enflasyon rakamına göre bir zammın olabileceği noktasında kulis bilgilerde havada uçuşuyor.

En ucuz 5 şehir belli oldu: İstanbul ve Ankara'dan kaçanlar oraya gidiyor En ucuz 5 şehir belli oldu: İstanbul ve Ankara'dan kaçanlar oraya gidiyor

SGK Uzmanı İsa Karakaş, canlı yayında asgari ücrete ilişkin tarih verdi. Karakaş, “Temmuz zamları da bittikten sonra enflasyon rakamları da düşeceği için kamu zamları da sonradan yapılacak. Ardında çaktırmadan Eylül gibi bir asgari ücrette düzeltme olmasını bekliyoruz. Diğer türlü Şubat ayına kadar asgari ücretlinin dayanması zor” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ