Kolejin Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Kazaz, kolej müdürü, öğretmenler ve öğrenciler, Cumhuriyet etkinlikleri kapsamında Maraş Caddesinde yürüyüş yaptılar. 

Atatürk Alanında kutlama etkinlikleri yapan Sınav Koleji öğrencileri ardından Zorlu Grand Otel’de Cumhuriyeti kutladılar. 
Kolejin Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Kazaz, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü coşku ve gurur içinde kutlamanın iftiharını hep birlikte yaşadıklarını belirterek, 100 yıl önce ülkenin içinde bulunduğu zor günleri öğrencilere anlatıp bugünün kıymetinin bilinmesini istedi.

ÖĞRENCİLER GÖZ DOLDURDU

Bayburt Yeni Araç Ve Yaya Köprülerine Kavuşuyor Bayburt Yeni Araç Ve Yaya Köprülerine Kavuşuyor

Kazaz, “Cumhuriyetimizin ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihi, medeniyetimizin dönüm noktalarından biridir. Bu özel günün anlamını kavramak ve Cumhuriyetimizin ne anlama geldiğini anlatmak için bir aradayız. 100 yıl önce savaşlarla harap olmuş, fakir düşmüş, enerji kaynaklarından yoksun imparatorluğun son derece kısıtlı insan kaynaklarını eğitim reformuyla harekete geçiren ve Müslüman ülkeler arasında öne çıkması, dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesi başta Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet ve onu tamamlayan demokratik rejim sayesinde olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesini benimseyerek, Türk milletinin kaderini eline almış ve ulusal bağımsızlığı sağlamıştır. Cumhuriyet, demokrasi, özgürlük ve adaletin teminatıdır. Ama Cumhuriyet aslında saydıklarımızdan çok daha fazlasıdır” diyerek herkesi Cumhuriyet’e sahip çıkmaya ve Türkiye Cumhuriyeti’ni birlik ve beraberlik içinde daha aydınlık bir geleceğe doğru ilerletmek için daha çok çalışmaya davet etti. Yapılan konuşmaların ardından, halk oyunları ve dans gösterileri olmak üzere kutlama etkinlikleri çeşitli programlarla devam etti. Öğrencilerin okudukları şiirler göz doldurdu.
TAKA/NEZİHA ÇAKIROĞLU