Konunun her zaman takipçisi olduğunu, 2009 yılında Giresun Belediyesi başkanlığı adaylığına çıktığı yıllarda bile yoğunlaştığını belirten Başkan Kara, şehir içi giriş trafiğinde yaşanan soruna dikkat çekti. Sorunun çözümü için Köprülü kavşak ya da dal-çık projesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Kara, bu iki seçenekten dal-çık'a karar verildiğini artık bundan duymuş olmadığını söyledi.

TRAFİĞE ÇÖZÜMÜ ANLATTI

Kara, "2009 yılında belediye başkanı adayı olduğumda da bu konu üzerine yoğunlaşmıştım. Bu konular üzerine çalışmalar yapmıştım. Güney çevre yolu ile ilgili de 3 kişilik bir heyet getirdik. 40 gün bir çalışma yapmıştık. Bu bizim için çok önemli bir çalışmaydı ve bölgemizin televizyonlarında bunu çok kez dillendirdik. 5-6 yıl çok kafa yorduk. Aynı şekilde şehir içi girişine Köprülü kavşak veya dal-çık projesi ile ilgili çalışmalar yürüttük. Siz saat 14:00'de Giresun'a geldiğinizde Bulancak Durağı diye tabir ettiğimiz şehir içi girişinde valiliğe kadar olan kısımda duble yolda konvoy oluşuyor,diğer tarafta da Trabzon istikametinden Gemilerçekeği Mahallesi'ne kadar olan bölümde(ki zaman zaman viyadüğü de geçiyor) uzun araç kuyruğu oluşuyor.

DENİZ SU SEVİYESİNİ ÇOK GEÇİP AŞMAMASI ESAS ALINMALI

Şimdi biz  dal-çık veya Köprülü kavşak yapılsın savunmasını yapıyoruz. Nihayet dal-çık'a karar verildi. Bulancak Durağının oradan geçen Tabakhane deresi birde Giresun Belediyesi ile ticaret odası arasından geçen Hal pazarı Deresi bunlar ıslah edilir günümüzde. Teknik imkanlar el verirse çok da derine dalmadan ıslah çalışması yapılabilir. Dal-çık'ın çok derine dalmadan deniz su  seviyesini çok geçip aşmaması esas alınarak çalışma yapılabilir" ifadesini kullandı.

Trabzon'da TİSKİ'nin büyük kaybı ortaya çıktı Trabzon'da TİSKİ'nin büyük kaybı ortaya çıktı

BAŞKAN KARA: DAL-ÇIK PROJESİNDEN DÖNÜŞ İMKANSIZ

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Kara  ayrıca dal-çık projesinden dönüşün olmadığının da altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı. "Yapılan şeyin iyi tarafı vardır. Eksikliklerin tespit edilerek ileride tehlike olabilecek unsurların üniversite yetkililerinden, bilim adamlarıyla, karayolları uzmanlarınca tehlikeyi bertaraf edecek önlemler alınırsa uygun olur. İhalesi yapıldı yer teslimi de yapıldı. Zaten bu saatten sonra dönüş olması da imkansız."
TAKA/NURGÜL GÜNAYDIN