Ali Savaş,  yıllar içinde Karadeniz gazetesine alınacak olan yeni muhabirleri sınav yapıyor ve onlardan hangilerinin gazeteci olup olmayacağına da karar veriyordu.

Hem patron Şamil Ekinci beyin hem de rahmetli Mehmet Ali Yılmaz beyin takdirini almış bir isimdi Ali Savaş.

Köy hizmetlerinde çalışıyor bir ara  Gökkuşağı radyosuna da program yapıyordu.

Uzun yıllar Karadeniz gazetesinde 'Ağa takılanlar' bölümünü yazdı. Sporda adeta bir marka haline geldi. Haber Merkezinde de var oldu.

Siz hangi gazetede. hangi televizyonda olursanız olun eğer iyi bir gazetecilik yapmış iseniz sizi ilk arayan kişi Ali Savaş’tır.

Ama o Ali Savaş, haber, yorum kulis, spor yazısı yazmasına rağmen  bir türlü Gazeteci sayılmadı ve tam  35 yıl Gazeteciler cemiyetine üye yapılmadı.

Yusuf Turgut’un cemiyet başkanlığında ise  Ali Savaş’ın gazeteci olduğuna karar verildi, 32 meslektaşımızla brlrikte Cemiyete Üye yapıldı.

Ortahisar Belediyesi'nden Cenaze Evlerine Taziye Yemeği Desteği Ortahisar Belediyesi'nden Cenaze Evlerine Taziye Yemeği Desteği

Ali Savaş’ın yazılı basında internete geçişi de fırtına gibi oldu. Önce Medya Trabzon’u markalaştırdı, sonrasında ise Karadeniz gazetesinde birlikte çalıştığı Erhan Esaspehlivan gazeteden ayrılınca 61saat.com sitesini kurdular.

Erhan, Ali Savaş’ı yayın danışmanı yaptı.

Aynı zamanda haftanın 5 günü Politik Güğüm köşesini yazdı. Kulis haberleri ile siyasette olup bitenleri sütunlarına taşıdı.

Taka gazetesi yazarı Musa Alioğlu yazdı ya, meslekte  40 yıl  Ali Savaş için yıpratıcı oldu.  Önce kan değerlerinde oynama, sonrasında ise böbreklerinde sorun.

Yazarak ayakta kaldı.

Rahatsızlığına rağmen bir gün bile hayata küsmedi.

Maalesef burnumuzun dibindeki Gazeteci dostumuzun ölüm haberini Macaristan kampından Nurgül Günaydın verdi.

Doğru olmaz diye bekledik.

Ama gazetecilikte bir kural vardır.

İlk gelen bilgi doğru bilgidir.

Ali Savaş kalbine yenilmişti.

Arhavi’de ağlayarak doğdu, Hopa’da büyüdü, Trabzon’da okudu ve evlendi.

İki hukukçu evlat yetiştirdi ve 65 yaşında göçtü.

Trabzon basınından bir Ali Savaş geçti.

Muhabir: BİROL SANCAK