Trabzon'un son kaymaklı ustalarından 78 yaşındaki Hacı Emin Seven, mesleğine olan bağlılığını ve tecrübesini paylaşarak, 67 yıldır kaymaklı ürettiğini belirtiyor. Ancak günümüzde bu geleneksel tatlı ustalığının devam etmesi zorlaşıyor. Şehirde sadece üç kaymaklı ustasından biri olan Hacı Emin Seven, yeni neslin bu mesleğe ilgi göstermediğini ve artan teknolojinin de geleneksel yöntemleri değiştirdiğini ifade ediyor.

Giresun Alucra’da 150 metrelik uçuruma yuvarlanan traktörden baba-oğul hafif yaralı kurtuldu Giresun Alucra’da 150 metrelik uçuruma yuvarlanan traktörden baba-oğul hafif yaralı kurtuldu

Kaymaklı tatlısının Ramazan'a özgü bir lezzet olduğunu vurgulayan diğer bir tatlı ustası Hakan Özdemir ise 47 yıldır bu mesleği icra ettiğini belirtiyor. Özdemir, kaymaklının sadece şeker ve yumurta beyazından yapıldığını ve özellikle pişirilme yönteminin önemine dikkat çekiyor.

Ancak, gelecek nesillerde bu geleneksel lezzetin unutulma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Özdemir, yeni neslin bu mesleğe ilgi göstermediğini ve ustaların yetişmesinin zorlaştığını ifade ediyor. Bu durumun, Trabzon'un öne çıkan geleneksel tatlılarının unutulmaya yüz tutmasına sebep olabileceğini düşünüyor.

Geleneksel lezzetlerin yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması için çaba sarf edilmesi gerektiğini vurgulayan Özdemir, kaymaklı tatlısının özellikle çocuklar tarafından sevildiğini ve Ramazan sonrası iftar sonrası tepsiyle satıldığını belirtiyor.

Muhabir: NEZİHA ÇAKIROĞLU