TÜİK verilerine göre 2023 yılının ilk 6 ayında tarım, gıda ve içecek sektöründe geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,04 artışla 12,23 milyar dolarlık ihracat, yüzde 19,71 artışla 12,46 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini belirten Hasan Karal, söz konusu verilere göre bu yılın ilk 6 ayında tarım, gıda ve içecek sektöründe 230 milyon dolar dış ticaret açığı verildiğini anımsattı. 

İYİ Parti’nin büyükşehir belediye başkan adayı Muhammet Erkan, salona seslendi İYİ Parti’nin büyükşehir belediye başkan adayı Muhammet Erkan, salona seslendi

İstanbul Milletvekili Karal, Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt aradı “Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten ülke konumunda olan Türkiye, uygulanan hangi politikalar sonucunda tarımda dış ticaret açığı veren bir ülke haline gelmiştir? Türkiye’nin tarımda yeniden ‘kendi kendine yetebilen’ ülkeler arasında olması için ve tarım üretiminin artırılmasına yönelik herhangi bir planlama var mıdır? Türkiye tarımı, hâlihazırda savaş halinde bulunan Rusya ve Ukrayna’dan daha kötü durumda mıdır ki söz konusu ülkelerden milyarlarca dolarlık ithalat yapılmaktadır? Akaryakıt, işçilik, ilaç, gübre, çapalama gibi maliyetlerle başa çıkmaya çalışan üreticilerin desteklenmesi düşünülmekte midir? Ovaları, sulak arazileri, barajları, gölleri, göletleri ve benzersiz iklimiyle her türlü tarıma elverişli olan Türkiye neden ithalata mahkûm edilmiştir? Sektörde ihracatın ve üreticilerin desteklenmesine yönelik adımlar atılması planlanmaktadır? Sektörün fiyatlama politikaları ve yurt dışı pazarlardaki rekabetçiliğini olumsuz etkileyen faktörler nelerdir? Yatırım ortamının öngörülebilirliği, güven veren ve istikrarlı bir piyasa ortamının oluşması, iş dünyasının finansmana erişim sorununun çözülmesine yönelik tedbirler alınmakta mıdır? Alınıyorsa buna ilişkin ne tür çalışma yapılmaktadır? Enflasyon başta olmak üzere, yapısal bazı sorunların aşılması, Türkiye’nin küresel ekonomiden aldığı payın ve büyümenin artırılmasına yönelik herhangi bir planlama var mıdır? İhracatın desteklenmesine yönelik yeni adımlar atılacak mıdır? Tarım, gıda ve içecek sektörünün beklentilerinin ve taleplerinin dikkate alınması ve bu konuda girişimde bulunulması düşünülmekte midir?”