UEFA'nın Tartışmalı Kararları
UEFA, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda oynanan maçlarda disiplin ihlali yapan oyuncular hakkında verdiği kararları açıkladı. Açıklanan kararlar, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Türk futbolcu Merih Demiral, gol sevinci sırasında yaptığı bozkurt işareti nedeniyle 2 maç ceza alırken, İngiliz futbolcu Jude Bellingham'a 30 bin Euro para cezası ve bir yıl ertelemeli olarak bir maç ceza verildi.

Merih Demiral'a 2 Maç Ceza
UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu (CEDB), Avusturya maçında gol sevinci sırasında bozkurt işareti yapan Merih Demiral'a 2 maç ceza verdi. Bu karar, özellikle Türk futbolseverler arasında büyük tepki topladı.

Bellingham'a Ertelemeli Ceza
İngiltere'nin Slovakya'yı 2-1 yendiği maçta gol atan Jude Bellingham, gol sevinci sırasında rakip takım yedek kulübesine doğru abartılı bir sevinç gösterisinde bulundu. UEFA, Bellingham'a 30 bin Euro para cezası ve bir UEFA müsabakasından men cezası verdi, ancak bu maç cezası bir yıl ertelendi. Bellingham, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Maça gelen bazı yakın arkadaşlarıma yönelik yaptığım kendi aramızdaki bir şakaydı. Slovakya takımına saygı duyuyorum." ifadelerini kullandı.

"Çifte Standart" Tepkisi
UEFA'nın Merih Demiral ve Jude Bellingham için verdiği farklı cezalar, futbolseverler tarafından "çifte standart" olarak nitelendirildi. Sosyal medyada, UEFA'nın bu kararlarının adil olmadığı ve eşit muamele prensibine aykırı olduğu yönünde birçok eleştiri yapıldı.

UEFA'nın Kararları Tartışma Yarattı
UEFA'nın aldığı bu kararlar, futbol camiasında büyük tartışmalara yol açtı. Merih Demiral'ın 2 maç ceza alması, Türk futbolseverler tarafından haksız bulunurken, Bellingham'ın cezasının ertelenmesi ise İngiliz futbolcuya ayrıcalık tanındığı şeklinde yorumlandı.

Dünyanın En İyi Milli Takımları Açıklandı: Türkiye 26. Sırada Dünyanın En İyi Milli Takımları Açıklandı: Türkiye 26. Sırada

UEFA'nın bu kararları, futbolseverlerin UEFA'ya olan güvenini sarsarken, disiplin kurallarının uygulanmasında daha adil ve tutarlı olunması gerektiği yönünde çağrılar yapıldı. UEFA'nın bu tartışmalı kararları, uzun süre gündemde kalacağa benziyor.

Muhabir: AYTEKİN AKAY