Otel, Beşiktaş'ın eski sahibi Serdar Bilgili tarafından satın alındı. İnşaatına 1984 yılında başlanan otel, 560 odalı olup içerisinde AVM, toplantı salonları, kongre merkezi ve rekreasyon alanları gibi birçok özelliği barındırıyor.

Otelin eski sahibi Ahmet Hattat, Türkiye'nin 1980 darbesi sonrası yeniden yapılandığı yıllarda, Başkent Ankara'ya 5 yıldızlı bir otel yapılmasını isteyen Orgeneral Kenan Evren tarafından görevlendirildi. Hattat, kendi arazisi üzerine otelin yapımına başladı ancak inşaat boyunca birçok zorlukla karşılaştı. Otelin otoparkı nedeniyle 10 yıl boyunca Yargıtay kararı beklemek zorunda kaldı.

2001 yılında Ritz Charlton Oteller Grubu ile otelin işletmesi için ön anlaşma imzalandı. Ancak 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika'daki İkiz Kuleler'in vurulmasıyla dünyayı saran panik havası, Ritz yöneticilerinin anlaşmadan vazgeçmesine neden oldu.

Türkiye'den İran'a Başsağlığı ve Milli Yas: Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Türkiye'den İran'a Başsağlığı ve Milli Yas: Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Bu ve benzeri gelişmeler sonucunda inşaatı tamamlanamayan Büyük Çankaya Oteli, 2021 yılında Aareal Bank'a geçti. Geleceği artık yeni sahibi Serdar Bilgili'nin elinde.

Editör: Birol Sancak