Çocuklarımız için çok gereklidir çizgi film seyretmek. Karakterinin oluşmaya başladığı bu çocukluk döneminde konulu çizgi filmler yapıp çocuklara göstermemiz çocuklarımızın milli ve manevi değerlerine bağlı kalarak yetişmesinde çok önemli bir ihtiyaçtır.

TRT bu ihtiyacı çok iyi gördüğünden TRT Çocuğu kurarak yayın hayatında önemli bir adım atmış oldu.

TRT çocuk kanalında çocuklarımıza yönelik milli ve manevi değerlerimize bağlı konulu çizgi filmler yapılıp çocuklarımızın hizmetine sunulmaktadır. Bir kaç örnek verecek olursak rafadan tayfayı doruyu ve Türkçe benim evim gibi programlarda çocuklarımıza kendilerine gerekli olan mesajlar verilmeye çalışılmaktadır.

Bu programlar çocuklarımızın ahlaklı milli ve manevi değerlerine bağlı yetişmeleri için çok önemli bir görev görmektedirler.

Bunu niçin yapmalıyız? Çünkü yabancı çizgi filmlerde daha çok art niyet taşınmaktadır. Yabancı çizgi filimlerde bir yönüyle ahlaksızlık bir yönüylede çok tanrılı bir inanış çocuklarımıza verilmeye çalışılmaktadır. Örnek verecek olursak Heman adlı çizgi filmde Heman bir Tanrı’yı canlandırmaktaydı. Heman kılıcıyla herkesi yener herkesi dize getirerek ilahlığının önündeki engelleri kaldırır.

Hatırlıyorsunuz değil mi? Heman kılıcını kaldırarak Heman adına deyip aynen bizler her hayırlı işimizde bismillah der gibi söze başlayıp kötülüklerin üstesinden gelmekteydi.

Başkaca yabancı çizgi filmlerde de aynen inançsızlık ve ahlaksızlık gizliden gizliye verilmektedir.

Daha büyük art niyetli olanlar ise çocuklarımızın geleceğini karartmak adına intihara yönelmeleri için çizgi filmlerle siber saldırılar yapmaktadırlar. Ailelerin bu noktada daha bir dikkatli olmaları lazımdır.

Yabancı çizgi filmlerde mutlaka gizli mesajların verildiği unutulmamalıdır. Büyükler olarak sizlerde  bunu yabancı çizgi filmleri izleyerek tespit edebilirsiniz.

Ayrıca çocuklarımıza dedesini ninesini hatırlatacak çizgi filimler Fatih Sultan Mehmet Han Kanuni Sultan Süleyman ve Atatürk gibi çizgi filmlerin yapılıp çocuklarımıza örnek model olma adına iyi bir örneklik teşkil etmektedir.

Çocuklarımıza 2. Abdülhamit Mehmet Akif Ersoy gibi şahsiyetlerimizin gösterilmesi örnek olma adına güzel bir adım olacaktır.

Aile kavramı güzelce çizgi filmlerde verilebilir. Yabancıların sahte adamlarına karşılık bizlerin Nasrettin hocamız verilebilir. Gönül insanlarımız Yunus Emre’ler Hoca Ahmet Yeseviler çizgi filmleri yapılarak çocuklarımıza verilebilir.

Yapacağımız çizgi filmlerle değerler eğitimi yapılarak doğruluk sevgi gibi değerler kazandırılabilir.

TRT çocuğu tebrik ediyorum...