57 yıldır Türk futbolunda 9 şampiyonluk gören sayısız kupalar kazanan, Anadolu’dan çıkıp İstanbul’un üç büyüklerinin saltanatına son veren futbolda Anadolu İhtilalini gerçekleştiren,

Avrupa’da nice devleri dize getiren Trabzonspor’un bu zamana kadar statta aldığı sponsorluk parasından beş kuruş istemeyen GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI şimdi gözünü aç kurtlar gibi Papara'dan gelecek paranın yüzde 25’ine dikti. Neymiş? Kendisine ait statlara ad verme kapsamında sponsorluk bedelinin yüzde 25'ini alabilir diye anlaşma var. Ama daha dün bir bugün iki, para kasaya dahi girmeden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kanalıyla kulübe yazı göndererek yüzde 25'in hesaba yatırılmasını istedi. Biz böyle olduğuna karşı duyum aldık. Trabzonspor stadı satın almak istiyor. "Olmaz" diyorlar. Trabzonspor, "29 yıllığına kiralayalım stadın altında ve etrafta yaşam merkezleri, işyerleri kuralım" diyor. Buna da yanaşmıyorlar. Yaptıkları sadece "yıllık kiralama." Bu durumda da Trabzonspor hiç bir firma ile anlaşma yapamıyor. Çünkü 20-25 yıl taahhütte bulunamıyor. Vermezler, uzun süreli kiralamazlar. Ama borçlu kulübün kasasına para girdi mi "atmaca" gibi atlıyorlar.

Trabzonspor Divan Kurulu üyesi olarak Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın bu işi düzeltmesini istiyorum. Aksi taktirde istifa etsin. İstanbul'un 3 büyüklerine ve örneğin ÇAYKUR üzerinden Rizespor 'a gelince akan sular duruyor, her türlü destek adeta hortumla akıtılıyor da Trabzonspor Başkanı kişisel girişimleriyle çok önemli bir sponsorluk anlaşması yapınca, neden Trabzonspor'dan üzerine çöküyorlar? Onun için bu yanlış mutlaka düzeltilmelidir. Bu benim söylemem ve yazmam olmayacağını da çok iyi biliyorum. Ama Trabzonspor sevdalıları tüm camia ayağa kalkarsa Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tozunu atar! O nedenle herkesi bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığı’na karşı protestoya çağırıyorum. Başta Trabzonspor’un eski başkanları, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’i, Trabzon’un yeni ve eski tüm milletvekillerini, bakanlarını, Trabzon sivil toplum kuruluşlarını, Trabzonspor Divan Kurulu başkan ve yönetimini bu konuda sessiz kalmamaya çağırıyorum. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş devletten dünya yerler alırken, onlara oluk oluk arsalar paralar akarken, Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan kendi imkânları ile stada sponsor bulunca mı gözleriniz fal taşı gibi açıldı? Spor Bakanlığı da uykusundan uyanıp gözünü bu paranın yüzde 25’ine dikecek, öyle mı? Yok, öyle yağma! Trabzonspor’un taraftarları artık gözünü açmalı, uyuyan dev uyanmalı! Nasıl ki, 2006 yılında Fenerbahçe maçında Cem Papila denen hakem için Trabzonspor camiası ayağa kalkmış, çok büyük bir kalabalıkla yürüyüş yapmıştı, bence şimdi ondan çok daha büyüğü yapılmalı! Gençlik ve Spor Bakanlığı bu yanlıştan dönünceye kadar protestolar sürmeli! Hiç vakit kaybetmeden aynı yürüyüş daha büyüğü Meydan parkından başlayıp Akyazı’da bulunan Gençlik Spor İl Müdürlüğü önüne kadar yapılmalı. Bu nedir böyle, bu nasıl bir anlayıştır, diğer imtiyazlı kulüpler için devletin olanakları sonuna kadar açılacak, ama söz konusu olan Trabzonspor'un 3 milyar lirayı aşmış borcunu kapatacak sponsorluk anlaşması olunca da oradan gelen gelire ortak olunacak! Yok, öyle bir şey! Bakin işinize ve bu yanlışı Trabzonspor taraftarı ayağa kalkmadan düzeltin!

MARKA DEĞERİ Mİ DEDİNİZ?

Trabzonspor hakemler tarafından sezon başından beri adeta kesilip biçiliyor ve Pendikspor maçından sonra Başkan Ertuğrul Doğan’ın çıkışından başka kimseden ses yok.. Başkan Doğan’ı ilk kez gözünü karartarak bu kadar sert açıklama yaparak gördüm. Demek ki başkan Doğan’ın bir yere kadar dayanma ve sabretme gücü var. Trabzonspor’u Türkiye Futbol Federasyonu’nda  temsil eden kimse yok mu veya hakem kurulunda görev alanlar nasıl olurda Trabzonspor’a sezon başında hakemler tarafından göz göre göre yapılan bu muameleye, bu adaletsizliğe sessiz kalırlar?? TFF Başkanı her fırsatta marka değerinden bahsediyor, marka değerini böyle mi yükseltecek?? Aynı hakem, aynı pozisyon, farklı maç, farklı karar…!!! Bu mu sizin adaletiniz ve marka değeriniz.? TFF ve hakemler bu kafayla giderlerse sadece “Onların” tribünleri dolar, onlar kazanır ülke kaybeder. Bu ligde başka takımların, başka camiaların olduğu unutulmamalıdır…!!!

Önümüzde oynanacak koca bir sezon var, Cumartesi günü Trabzonspor’un oyuncusu Mendy’ye gösterilen kırmızı kart gibi bir kart bakalım ligin sonuna kadar “Onların” oyuncularına gösterilebilecek mi?? Burada sorguladığım pozisyon değil, zihniyet ve amaçtır.. Yıllar yılı yediğiniz hurmaların ülke futbolunu hangi noktaya getirdiğini görmüyor musunuz? Türkiye Futbol Federasyonu koltuğunda oturalar ya Trabzonspor’un haklarını savunsunlar. Olaylara Fransız kalmasınlar. Trabzonspor kulübü bu arkadaşları buralara koltuk doldursunlar diye yollamıyor. Ya da o koltukta boş yere oturmasınlar. Yada İstifa etsinler.. İstifa etmekte bir erdemliktir. Siz bu şekilde takımlar arasında adaleti sağlamayıp bilakis belli takımları ayrı tutarak futbolun çivisini çıkarırsanız, emin olun birisi gelir o çiviyi yerine çakar…

TRABZONSPOR HAKEMLERİN OYUNCAĞINIZ DEĞİLDİR!

Türkiye'de bu hakem alemini toparlayamaz ve düzeltemezseniz hiçbir şey yapamazsınız. Çünkü hakem aleminin içi cadı kazanı gibi kaynıyor. Trabzonspor- Pendik maçını yöneten Bahattin Şimşek evlere şenlik düdükler çaldı.

Hele Mendy'i dışarı atmasına kargalar bile güler. Mendy rakibinin ayağına bile basmıyor. Hakem Şimşek, “Ben gördüm” diyor. Ya at gözlüğü ile bakıyor, ya da gözlerinde büyük derecede görme bozukluğu var ki, "Ben gördüm" diyebiliyor. Ya maçın sonlarına doğru kaleci Uğurcan ceza sahası içinde Pendikspor’lu oyuncuya dokunmamasına rağmen VAR’da bulunan uyurgezer hakemlere ne demeli? VAR’ın sözüne rağmen vicdanı da gömleği gibi kara Bahattin Şimşek en az beş dakika VAR odasıyla konuştu. Oyunu soğuttu. VAR'da bulunan hakem triosu bile kasıtlı bir biçimde Trabzonspor’un canını yakmak için her şeyi yapıyor. Hani derler ya "Kolluk bende kıllık bende" diye. Bu formsuz basiretsiz, futbolun ruhundan bihaber hakemlerle bu lig nereye kadar gidecek? Trabzon bölgesinden MHK yönetiminde yer alan Sefer Altunbaş ya bu işin üzerinde dur ya da görevinden istifa et! Kimse Trabzonspor’un kaderi ile sahada oynayamaz. Bu konu burada kazanacak gibi değil! Ama kimse Trabzonspor'un emeği ve alın teri üzerinde oyun oynamaya kalkmasın, altında kalır.

ON PARMAĞINDA ON MARİFET

Ariana Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akın, 1954 yılında Kelkit’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gümüş­hane’de tamamladı. Ankara ve Samsun’da da eğitim aldı. Delta Üniversitesi Ekonomi Master Of Business Admi­nistration bölümünden mezun oldu. Belçika’da basın ya­yın okuyan Press Card sahibi bir iş adamıdır. 1983 yılından beri ticaretle uğraşmaktadır.

Uluslar Arası Hukuk ve Siyaset Bilimleri alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora yaptı. Ariana Holding firmasının sahibi olup petrol ve finans sektörün­de büyük projeler yapmaktadır. Arizona’da bulunan dünyanın en büyük altın madeninin sa­hibi olup altın, değerli taşlar, hava ve deniz taşımacılığı yanı sıra proje yatırım ve ham pet­rol şirketi olarak faaliyet gös­termektedir. Ayrıca USD Mint Central Bank hissedarı ve yönetim ku­rulu başkanıdır. Özel bir banka sahibidir. Aynı zamanda diplomat olan Murat Akın uzun yıllar Barış Elçiliği yapmış ve Birleşmiş Milletler Afrika Ülkeleri Finans Danışmanlığına getirilmiştir.

1980-83 yılları arasında Trabzonspor’da futbol oynamış ve Trabzon’u her zaman ikinci şehri olarak görmektedir. Trabzonspor’un efsanevi kaptanı Şenol Güneş ile futbol oynadığı yıllarda evinde kalmış. Bordo-Mavili takımın bir idmanında omuzu kırıldığı için çok sevdiği futbolda erken kopmak zorunda kalmış.

Hayat onu başka mesleklere sürükledi..

Yaptığı meslekte Türkiye’nin en başarılı iş insanlardan birisi…

Emeğinin karşılığını aldığı başarılı ödüllerle taçlandırıyor..

Kendini yetiştirmiş en önemli değerlerden….

Pırıl, pırıl biri, örnek bir iş insanı,spor adamı…

Uzun yıllardan beri tanıyorum kendisini..

On parmağında on marifeti var..

Yaptığı hizmetler ile güzel projelerin altına imzalar atıyor..

Mütevazi…

İçten…

Samimi…

Beyefendi…

Çalışkan…

Fitne fesat bilmeyen…

Kavgacı değil, tuttuğunu koparan mücadelesi biri…

Son derece saygılı…Tüm herkesin sevgisini kazanan birisi..

En büyük serveti iyilik ve hakkaniyet olması ve insan olmayı öğrendi.

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinde evsiz kalan vatandaşlarımıza deprem olan bölgelerde 100 Konut’un 60 tanesi bitti. Vatandaşları evlerine yerleştirdi. 40 Konut’un inşaatı devam ediyor. Yakın zamanda bu konutlar bitecek ve vatandaşlarımız sıcak yuvalarına taşınacak..

İşte örnek iş insanı Murat Akın..

Hani bir söz vardır…

Ektiğini biçersin diye…

Murat Akın’da ektiğini biçmeye devam ediyor.

Kelkitli olmasına rağmen her zaman Trabzon’un onda ayrı bir sevgisi var..

Buradan Trabzonspor yönetimine sesleniyorum. Liyakatli, çalışkan, işini iyi yapan yöneticilere Trabzonspor’un ihtiyacı var. Murat Akın’da bunlardan biri. Benden şimdiden hatırlatması…

TRABZON’DAN ÇIKIŞ YOK

Trabzonspor, Pendikspor maçı başladı bir duran top organizasyonunda sahneye çıkan oyuncu Onuachu ile golü bulduk. Ardından Bakasetas 27. dakikada diğer golümüzü atan oyuncu oldu iki dakika sonra Pendikspor gol pozisyonu buldu ama kaleci Uğurcan tutuyor. İlk yarı bitmeden çok saçma bir şekilde gol yedik ve ilk yarı bitiyor. İkinci Pendikspor bizden daha iyi oynadı. Mendy’nin ikinci sarı karttan kırmızı kart görmesi hiç de iyi olmadı. Özellikle Pendikspor kırmızı karttan sonra çok bastırdı. Ama savunmamız iyi olunca gol yemedik maçın sonuna doğru çok bastırdılar.

Trabzonspor maçı 2-1 kazanarak Adana Demirspor maçı öncesi moral buldu. Maçın hakemi Bahattin Şimşek maçı çok kötü yönetti. Sadece hakemler değil ligdeki bütün takımlar Trabzonspor’a karşı oynayınca bir öfke patlaması yaşıyorlar. Ben artık ligde adalet istiyorum. Mesela Galatasaray maçını izliyorum. Galatasaray’ın ikinci golü gerçekten çok saçmaydı. Ama maalesef ki maçı yine Galatasaray yendi. Şampiyonlar liginde temsilcimiz Galatasaray Salı günü akşamı Manchester United deplasmanında idi. Her zamanki gibi United paslarıyla kalitesini gösterdi. Önce ilk golü Menchester United attı ve öne geçtiler. Ama fazla uzun sürmedi Galatasaray Zaha ile golü buldu. Sonra United baskısı derken ilk yarı bitti. İkinci yarının başlarında yeniden öne geçti United ancak Galatasaray oyun disiplininden kopmadı. Kerem ile beraberliği bulduk. Ardından Casemiro ikinci sarı karttan sonra kırmızı kart gördü ayrıca penaltı yaptı ama dünyaca ünlü Arjantinli golcü İcardı penaltıyı dışarı attı. Sonra bir ani atakla beraberliği bozdular. Sonra United baya baskı kurdu ama gol olmadı ve maçın uzatmalarında az daha gol buluyorduk ama bulamadık. Maç bitiyor. Koskoca İngiltere ekibi Manchester United Türkiye ekibi Galatasaray’a yenildi. (EFE KAAN ÖZTÜRK)