Gelinlik Deneme Ücreti 2024

Ankara'da başlatılan uygulamaya göre, gelinlik deneme ücreti alınan gelinliğin satın alınması halinde bu ücret, gelinliğin fiyatından düşülecek. Bu uygulama, gelinlik denemeleri sırasında gelinliklerin zarar görmesini önlemek amacıyla başlatıldı.


Büyükşehirlerde Uygulama

Bazı esnaflar bu uygulamayı doğru bulurken, bazıları ise müşteri kaybına neden olabileceği endişesi taşıyor. Zonguldak'ta gelinlik satan esnaf Şule Darakcı, gelinlik provalarından ücret almayacaklarını belirterek şunları söyledi:

"Gelinlik başına ücret uygulaması büyükşehirlerde başladı. Ama biz Zonguldak'ta böyle bir uygulamaya geçmeyi düşünmüyoruz. Çok mantıklı bir uygulama aslında. Çünkü gelinlik maliyetleri çok yüksek. Hepsi çok narin kumaş, taş ve dantellerden yapıldığı için deforme oluyor. Gerçekten uygulama doğru ama biz hayata geçirmiyoruz. Çünkü müşteri kaybına neden olacağını düşünüyoruz."


Uygulamanın Detayları

Uygulamanın bazı detayları şunlardır:

Öz Orman İş Genel Başkanı Settar Aslan, emekten tasarruf olamayacağını söyledi; Sorumluluk alınmalı Öz Orman İş Genel Başkanı Settar Aslan, emekten tasarruf olamayacağını söyledi; Sorumluluk alınmalı
  • Deneme Ücreti: Gelinlik deneme ücretleri gelinlikçiden gelinlikçiye değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak 200-500 TL arasında değişen deneme ücretleri uygulanmaktadır.
  • İade ve İndirim: Gelinlik satın alındığında, deneme ücreti gelinlik fiyatından düşülerek indirim sağlanmaktadır.
  • Gelinlik Maliyetleri: Gelinliklerin narin kumaş, taş ve dantellerden yapıldığı için denemeler sırasında deforme olma riskine karşı bu uygulama başlatılmıştır.

Gelinlik deneme ücretinin uygulanmaya başlaması, gelinlikçilerin maliyetlerini karşılamalarına yardımcı olurken, müşteri memnuniyetini de etkileyebilir. Bu nedenle, uygulama her şehirde farklılık gösterebilir ve bazı esnaflar tarafından benimsenmeyebilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ