Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın eşi Tuba Kaya, kadın emeği ve dayanışmasının en güzel örneklerinin sergilendiği Mor Pazar’ı ziyaret etti, tek tek stantları gezerek el emeği ürünler hakkında kadın üreticilerden bilgi aldı, kendi yaptığı el işlerini anlattı.

Trabzon Kültür Yolu Festivali'nde Osmanlı Padişahları Sergisi Ziyaretçileri Bekliyor! Trabzon Kültür Yolu Festivali'nde Osmanlı Padişahları Sergisi Ziyaretçileri Bekliyor!

“KADIN DEMEK ÜRETİM DEMEKTİR”

Kadınların hayatın her alanında, sevgiyi, fedakarlığı ve üretkenliği temsil ettiğini belirten Tuba Kaya, “Mor Pazar, kadınlarımıza imkan verildiğinde, neleri başarabileceklerinin en güzel örneklerinden biridir. Çünkü kadın demek, üretim demektir. Kadınlar kurdukları hayali, yaptığı işlerle anlatır, ilmek ilmek işler duygularını yaptığı işe, ürettiği ürüne. Ve ortaya bambaşka ürünler, eserler çıkarır kadın. Kadın, sevgisi ve ürettiğiyle dünyayı güzelleştirir, hayatı anlamlı kılar” dedi.

“MOR PAZAR, KADINLARIMIZIN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR”

Mor Pazar’ın kadınların sosyo-ekonomik durumları açısından da önemli olduğunun altını çizen Tuba Kaya, “Bu pazarın bir başka özelliği de, kadınların sosyo-ekonomik durumlarına sağladığı katkıdır. Üreten ve ürettiğini satan kadınlar, hayatlarını sürdürecek geliri elde edince, daha bir özgür olur. Ailesine katkı sağlar, özgüveni artar. Ayaklarının üzerinde durdukça, kendini daha değerli hisseder. Bu da kadının toplumsal konumunu pozitif yönde etkiler” diye konuştu.

Üretici ile tüketicileri doğrudan buluşturan Mor Pazar’da üretim ve satış yapan kadınlar, pazarın hem sosyalleşmelerine hem de ekonomilerine ciddi katkı sağladığını belirtiyor.

“TRABZON HALKINI PAZARIMIZI GEZMEYE DAVET EDİYORUZ”

Mor Pazar Kadın Koordinatörü Mimar Özlem Doğan Tuncer, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve Ortahisar ilçesinde ikamet eden kadınların ürettiği ürünlerle Mor Pazar’a dahil olabileceğini söyledi.

Mor Pazar’daki ürünler içerisinde hiç hazır ürün olmadığının altını çizen Tuncer, “Burada tamamen kadınlarımızın el emeği tasarım ürünleri sergilenmektedir. Bütün ürünlerimiz üye kadınlarımız tarafından özenle hazırlanıyor. Hepimiz kadınız, hepimiz ailemize destek amaçlı buradayız. Kadınlarımız çok yetenekli, çok güzel ürünlerimiz var ve fiyatlarımız da oldukça uygun. Ortahisar Belediyemiz tarafından oluşturulan Kalite Fiyat Kontrol Komisyonu fiyatlarımızı belirliyor ve böylece haksız bir rekabet ortamı da oluşmuyor. Ortahisar Belediye Başkanımız Ahmet Kaya’ya ve kıymetli eşi Tuba Kaya hanımefendiye bizlere sağladıkları desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Tüm Trabzon halkını pazarımızı gezmeye ve alışveriş yapmaya davet ediyorum.” dedi.

ÜRETEN KADINLAR, MOR PAZARIN KENDİLERİNE ÇOK ŞEY KATTIĞINI SÖYLEDİ

Mor Pazar’da, yaptığı örgü ürünlerinin satışını gerçekleştiren Zeynep Yıldız, pazarın sosyalleşmesine katkı sağladığını belirterek, “Bir buçuk yıldır Mor Pazar’dayım, burası bana çok şey kattı. Yeni arkadaşlar edindim, çok güzel dostluklar kurdum.” ifadelerini kullandı.

EV EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYORUZ

Mor Pazar’ın kuruluş aşamasından itibaren içerisinde olduğunu kaydeden Fatma Öztürk ise, “Mor Pazar sayesinde hem sosyalleşmiş hem de ev ekonomisine katkı sağlamış oluyoruz. Mor Pazar’ı destekleyen Ortahisar Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bu dükkanları bize kendileri tahsis ettiler, burada daha güzel bir ortamda satış yapmamızı sağlıyorlar.” diye konuştu.

Mor Pazar’da alışveriş yapan müşteriler ise ürün yelpazesinin çok geniş olduğunu ve ürünlerin çok kaliteli olduğunu belirterek Mor Pazar’ın üretici kadınlarına ve Ortahisar Belediyesi’ne teşekkür etti.

FİYATLAR KOMİSYON TARAFINDAN BELİRLENİYOR

İyi kalite ve uygun fiyat anlayışı ile satış işlemlerinin gerçekleştirildiği Mor Pazar’da; hediyelik eşyadan gıdaya, yöresel ürünlerden, el sanatları ürünlerine kadar birçok ürün, uygun fiyatlarla satılıyor.  Mor Pazar’daki ürünlerin fiyatları Ortahisar Belediyesi’ndeki Kalite Fiyat Kontrol Komisyonu tarafından belirleniyor.

Muhabir: AYŞEN KARABİNA