Yaklaşık 100 hane, mahalle sakinlerinin evlerini tek tek ziyaret ederek bayramlaşıyor. Ziyaretler sırasında gece hazırlanan ikramlar dağıtılırken, evlerin kapılarında herkes için hazırlanan haşlanmış yumurtalar da unutulmuyor. Toplanan yumurtalarla yapılan yarışmada en sağlam yumurta kiminse, o kişi mahallede gururla kutlanıyor.

Mahalle sakinlerinden Recep Kalender, geleneği uzun yıllardır sürdürdüklerini ve her yıl aynı heyecanla devam ettiklerini belirtiyor. Bayramların, birlik ve beraberliği pekiştirdiğine vurgu yaparken, çocuklara da bu değerleri aşılamaya çalıştıklarını dile getiriyor. Ayrıca, bayram geleneğindeki yumurta yarışmasının, mahalle arasında neşeli bir rekabet ortamı oluşturduğunu ifade ediyor.

Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi'nde Kadın Yönetim Dönemi! Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi'nde Kadın Yönetim Dönemi!

Sonnur Kalender ise her bayram öncesinde büyük bir heyecanla geleneksel tatlı ve yemekleri hazırladıklarını ve bu geleneği yaşatmanın kendileri için önemli olduğunu söylüyor. İkramın, mahalle sakinleri arasındaki dayanışmayı ve sevgiyi pekiştirdiğini belirtiyor.

Samiye Kalender ise bayramların unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, gençlerin de bu güzel geleneği devam ettirdiğini ve mahalledeki bu birlikteliğin yıllardır devam ettiğini ifade ediyor.

Mahalle sakinleri, her bayramda olduğu gibi bu yıl da geçmişten gelen değerleri yaşatmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyor.

Kaynak: İHA