Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Pazarkapı Mahallesi'nde 2 bin 200 metrekare alanda kurulan Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tek, Türkiye’nin 2’nci uzay temalı bilim merkezi olan Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum; Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı, DOKA ve TÜBİTAK iş birliğiyle bugün görkemli bir törenle hizmete açılıyor. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da babası Özdemir Bayraktar’ın adını taşıyan bilim merkezinin açılışında hemşehrileri ve gençlerle bir araya gelecek. 

Bayraktar, daha sonra KTÜ’de Milli Teknoloji Hamlesi Söyleşisi ve Fahri Doktora Törenine katılacak.  

BİLİM MERKEZİNİN İÇERİSİNDE NELER VAR? 

Kamu malına düşmanlık bitmiyor; Kendini bilmezler bu kez bir köy yolunda kendisini gösterdi.  Kamu malına düşmanlık bitmiyor; Kendini bilmezler bu kez bir köy yolunda kendisini gösterdi. 

Özdemir Bayraktar Bilim merkezi projesi içerisinde; atölyeler, planetaryum (gezegen evi) sergi alanları bulunmakta.  Atölyeler; Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nde; Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi, Teknoloji Atölyesi, Matematik Atölyesi, Bilimleri Atölyesi (Fizik, Kimya, Biyoloji), Tasarım Atölyesi olmak üzere toplam 5 farklı alanda öğrencilere hizmet verecek atölyeler bulunmaktadır. Ayrıca bünyesinde Dene-Yap Atölyesi de bulunacak olan Bilim Merkezinde; Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama gibi eğitimler de sağlanacaktır. Planetaryum; Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nde; 80 kişilik oturma kapasiteli, 12 metrelik kubbe çapına sahip planetaryum bulunmaktadır. Güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüleri, özel bir projeksiyon sistemi yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı planetaryumda çeşitli yaş gruplarındaki çocuklara uzay havacılık konusunda filmler gösterilecek olup ayrıca eğitimler de düzenlenecektir. Sergi alanları; Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nde;  Teknoloji, Temel Bilimler, Enerji, Uzay ve Havacılık temalarına sahip, etkileşimli dört temadan oluşan sergi alanında toplam 42 adet sergi bulunmaktadır. Bilim merkezinde bulunan etkileşimli sergiler ile ziyaretçilerin bilimsel olguları deneyerek tecrübe etmeleri sağlanacaktır. Bilgiyi klasik yöntemlerle aktarmak yerine görsel,işitsel ve duyulara hitap eden etkileşimli sergiler; bilgisayar programları, mekanik ve elektronik düzenekler ile bilimsel gerçekler ziyaretçilerle buluşturulacaktır.
TAKA/TUNCAY UÇKUN