Akçaabat 18-21 Temmuz’da Kültür ve Sanata Doyacak! Akçaabat 18-21 Temmuz’da Kültür ve Sanata Doyacak!

Satala Antik Kenti'nde bulunan ve dünyada bilinen tek Lorica Squamata model lejyoner zırhı restore edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşhane'deki Satala Antik Kenti'nde 2020 yılı kazı sezonunda bulunan ve Ankara Bölge Laboratuvarı'nın katkılarıyla araziden kaldırılan Roma dönemi lejyoner zırhının restore edildiğini duyurdu. Bakanlık açıklamasında, Geç Roma Dönemi'ne tarihlendirilen zırhın Lorica Squamata modeline ait olduğu ve modelin bilinen ilk örneği olarak büyük bir öneme sahip olduğu vurgulandı.
2021 yılında Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvar Müdürlüğü'ne getirilen zırh, ilk belgeleme aşamasında toprağı ile birlikte korundu. Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde röntgen ve tomografi ile incelenen zırhın neredeyse tamamının sağlam olduğu belirlendi. Bakanlık açıklamasında, "Röntgen sonuçlarında neredeyse tamamının sağlam olduğu anlaşılan zırhın kenarlarından alınan 3 levhalık bloğun mikro CT görüntülemesi sayesinde tam ölçüleri ve kısmen metalurjik özelliği tespit edildi. Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı'nda 3 yıl süren titiz çalışmalar sonucunda, zırhın tüm levhaları yerinde kodlanarak konservasyon ve restorasyon işlemleri tamamlandı. Zırh, manken üzerinde yeniden dikilerek orijinal formuna getirildi ve ayağa kaldırıldı." denildi.
Roma döneminde lejyoner zırhlarının kişiye özel olmamakla birlikte gerektiğinde tamir edilerek tekrar kullanıldığı, tamir edilemeyecek kadar zarar gördüklerinde ise eritilip başka malzemelere dönüştürüldüğü belirtildi. Bu nedenle bu tür zırhların günümüze nadiren ulaşabildiği ifade edildi.

Muhabir: TUNCAY UÇKUN