Yerli ve Milli Gurur: TÜRKSAT 6A

Türk mühendisleri tarafından yerli imkanlarla üretilen Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, bu gece yörüngesine doğru yola çıkıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'nın fırlatılma hazırlıkları kapsamında kapsülün içine yerleştirildiğini bildirdi.

Uzaya Çıkıyoruz! Türksat 6A Fırlatılma Tarihi Belli Oldu Uzaya Çıkıyoruz! Türksat 6A Fırlatılma Tarihi Belli Oldu

Bakan Uraloğlu, X sosyal medya hesabından Türksat 6A'nın fırlatma hazırlıklarına ilişkin paylaşımda bulundu. "İlk yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A kapsülün içine yerleştirildi. SpaceX'in Falcon 9 Roketi ile uzay yolculuğu başlıyor," ifadelerini kullandı.

Herkes Saat 00.20'ye Kilitlendi

Türk mühendisleri tarafından üretilen TÜRKSAT 6A uydusunun bu gece Türkiye saatiyle 00.20'de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndan uzaya fırlatılması planlanıyor. Bakan Uraloğlu, fırlatmaya saatler kala yeni bir paylaşım daha yaparak TÜRKSAT 6A'yı 10 maddede sıraladı.

TÜRKSAT 6A'nın Özellikleri

Yerli ve milli ilk haberleşme uydumuz.
SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak.
En yüksek teknolojiye sahip olacak.
Uydu parçalarımız ihraç da edilecek.
Türksat'ın kapsama alanını zirveye taşıyacak.
5 milyar insana ulaşacak.
4 buçuk ton ağırlığında olacak.
İletişimde yeni çağın adımlarını atacak.
Dünyanın yüzde 65'ine ulaşacak.
Uzaydaki bağımsızlığımızın, yerdeki ve gökteki birliğimizin simgesi olacak.


Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'nın uzaya fırlatılması için geri sayım başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu önemli anı sosyal medya hesabından paylaşarak TÜRKSAT 6A'nın 10 önemli özelliğini sıraladı. Türk mühendislerinin eseri olan TÜRKSAT 6A, bu gece saat 00.20'de uzaya fırlatılacak.

Muhabir: NEZİHA ÇAKIROĞLU