Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 5 liralık madeni paraların basımını tamamladı ve piyasaya çıkış tarihini açıkladı. Yüksek enflasyon nedeniyle 500 lira ve 1000 liralık kağıt banknot talebinin artmasının yanı sıra küçük miktardaki madeni paraların işlevsiz kalması üzerine, kağıt olarak basılan 5 lira artık madeni olarak tedavüle girecek.
09 Ohcq.jpg

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan tebliğe göre, 28 Mayıs 1970 tarihli ve 1264 sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun uyarınca, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan 5 lira değerindeki madeni paralar, bayramdan sonraki hafta Merkez Bankası şubeleri aracılığıyla piyasaya sürülecek. İlk aşamada 450 milyon adet basılacağı belirtilen madeni 5 lira, işletmeler ve kuruluşlar tarafından talep edilebilecek.
13 Qs8L.jpg

Paraların teknik özellikleri ise şöyle: Kenar özelliği düz tırtıllı olan paraların çapı 28,15 milimetre, kalınlığı 1,70 milimetre ve ağırlığı 8,25 gram. Ön yüzünde dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış kontörü kullanılmış. Ayrıca, ön yüzde halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız, ortada "Türkiye Yüzyılı" logosu, logonun solunda 5 rakamı, altta "Türk lirası" yazısı ve basım yılı yer alıyor.

Asgari Ücrete Hükümet Müdahale Edecek Mi? Gündemde Neler Var? Asgari Ücrete Hükümet Müdahale Edecek Mi? Gündemde Neler Var?

Arka yüzünde ise Mustafa Kemal Atatürk'ün rölyefi ve çevresinde "Türkiye Cumhuriyeti" yazısı bulunuyor.

Madeni 5 TL talebi olan işletmeler veya kuruluşlar, bayramdan sonraki hafta itibariyle illerinde bulunan Merkez Bankası şubelerinden taleplerini karşılayabilecekler.

Kaynak: HABER MERKEZİ