Trabzonlular başta olmak üzere Belçika'nın dört bir yanından Türk aileler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Türk toplumunun önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşti. Bu yılın özel bir anlam taşıması ise Türk toplumunun Belçika'ya göçünün 60. yıl dönümünün kutlanmasıydı.


Adnan Demir'in yaptığı konuşmada, festivale sadece Trabzon ve Karadeniz bölgesinden değil, Türkiye'nin dört bir yanından katılımcıların geldiğine vurgu yaparak, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi. Katılımcılar, kemençe eşliğinde horon tepti ve Karadeniz türkülerini dinledi.

Trabzon Kültür Yolu Festivali'nde Osmanlı Padişahları Sergisi Ziyaretçileri Bekliyor! Trabzon Kültür Yolu Festivali'nde Osmanlı Padişahları Sergisi Ziyaretçileri Bekliyor!

Festivalde, Trabzon'un özgün lezzetleri arasında yer alan hamsi başta olmak üzere, tereyağı, karalahana dolması gibi birçok yöresel tat tanıtıldı. Bu etkinlik, Türk kültürünün Belçika'da yaşayan Türk toplumu arasında yaşatılmasına ve dostluk bağlarının güçlenmesine katkı sağladı.

Kaynak: AA