‘FAKÜLTEMİZ SAYGIN, ZARAR VERMEYİZ!’

İşte o açıklamaların özeti: 

‘4 Ağustos 2022 taka gazetesi ana sayfasında bünyesinde 1500 ü aşkın hekim adayı bulunduran tıp fakültem ile ilgili bulunan haberiniz birçok öğrenci arkadaşım tarafından şahsıma iletildi. 4 Ocak 1973 tarihinden bu yana tıp eğitimi veren, güzide şehrimiz İstanbul ve başkentimiz Ankara’nın ardından 3. Üniversite bulunduran il olma özelliğini şehrim Trabzon’a kazandıran Karadeniz teknik üniversitesinin en köklü ve en yüksek puana sahip tıp fakültesini haberinize konu almışsınız. Haber bana iletildiğinde okudum ve kendimde şüpheye düşerek yeniden haberde var olan tüm içerikleri gözden geçirdim .

Fakültemde 3. Sınıfta 190 değil 287 kişi bulunmaktadır , bu arkadaşlarımın yaklaşık 120 si değil  100’ü sınıfta kalmış ve dönem tekrar yapacaklardır. Gönül isterdi ki Tüm arkadaşlarımız bir üst döneme geçsinler , fakat tıp fakültelerinin yönetmeliği gereği bu gerçekleşmedi. 2. Olarak öncelikle KTÜ gibi köklü tarihi olan bir üniversiteyi henüz daha yakın zamanda tıp Eğitimine başlayan herhangi bir üniversite ile karşılaştırılmaz - hele de bunu yerel bir  gazete asla yapmamalıdır, muhakkak ki gözden kaçmıştır. Rize Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi tıp fakültesinde eğitim gören arkadaşlarımda bu haberi okumuşlar ve onlar ile de görüştüm orada da alttan ders almak yokmuş (yani haberinizin burası da tamamen yanlış bilgilerle dolu)

120’yi aşkını profesör hocamız olmaz üzere yaklaşık 250 öğretim üyesi bulunduran bir fakülteyi, Karadeniz’in en ünlü gazetesi olan taka gazetesinde böyle görmek hiç uygun değildi. Sizleri doğru kişilerle doğru rakamlarla yaptığınız haberinİzi de Türkiye’nin en köklü fakültelerinden birisi olan KTÜ tıp fakültemizden özür dilemeye davet ve rica ediyorum.’

Bir Velinin Açıklaması

Yaptığınız haberi gördüm. Ben de 3.sınıfta okuyan 60 ortalamayı yakalayamadığı için bir yılını kaybetmiş daha doğrusu bir yılı elinden alınmış bir tıp öğrencisi velisiyim. Bir yılı elinden alınmış diyorum çünkü çocuklarımız çok fazla çalıştığı halde bir yılını kaybetti. Daha ne yapsınlardı? 


Her biri başarılı gençler olarak tıp fakültesine giren çocuklarımız için tıp fakültesi gerçekten her şeyi en iyi şekilde yaptı mı? Pandemi süreci doğru yönetildi mi? Pandemi sonrası uygulanan sınavlarda baraj uygulaması vardı ki bu sistem seneye değişecek. Bu yıl çocuklarımıza anlatılan konuların bir kısmı çok fazla konu yığılması nedeniyle seneye seyreltilecek. Bunlar bu yıl uygulanmalıydı. Veya geçme notu 60 değil 50 veya 55 olarak bu yıl için uygulanabilirdi, fakülte kurul kararıyla bir yıllığına düşürülmeliydi. Başarısızlığı sadece çocuklarımızın omuzlarına yüklemek ne kadar doğru?


2.5 yıldır yaşanan pandemi sürecinin getirdiği olağanüstü süreç göz önünde bulundurularak sınıf geçme ortalamasının 50 veya 55 çekilmesi veya sınavlarda uygulanan baraj uygulamasının seneye bırakılmayıp bu yıldan uygulanması şeklinde çocukları kucaklayacak bir karar olağanüstü koşullar nedeniyle alınabilirdi ki bunun örnekleri de var birkaç üniversitede. (Dokuz Eylül Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi) Böylece gençlerimizin bir yılı kaybolmamış olurdu.


Fakat hem dekanlık hem rektörlük öğrenci ve velilerden gelen talepleri dikkate almamayı tercih etti.


Dekanlık yapılan yazılı itirazlara hiç biri uygun görülmemiştir şeklinde yaptığı kısa açıklama ile kendi öğrencilerini ve velilerini anlayamadı.


Bizlerin duygu ve düşüncelerine tercüman olduğunuz için size gönülden teşekkür ediyorum. Şu ana kadar dekanlık tarafından dikkate alınmadığımız için her ne kadar ümidim olmasa da umarım Fakülte Yönetimi bir kez daha durum değerlendirmesi yaparak çocuklarımızı kucaklayan kararlar alabilme yüceliğini gösterebilir.


Tekrar teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.
BİROL SANCAK

TAKA

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Filiz 2 hafta önce

Öncelikle yapmış olduğunuz haberden ve bu konuyu gündeme taşımanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Pandemi süreci öğrencilerimizi çok yıprattı ve buhrana soktu. Gençlerimizin gelecek kaygısını da arttırdı ve sosyalleşmeleri gereken zamanda hem üniversitelerine gidemediler hem de evlere kapandılar. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi çok köklü bir fakülte ve ben de çok az bir puanla kaybedip sınıf tekrarı yapacak olan bir öğrenci velisiyim ve çocuğumun ne kadar çok çalıştığına bizzat şahit oldum ama sonuç olarak çok üzgünüz. Gelecek yıl için alınmış olan baraj düşürme ve komitelerin bölünmesi kararı demek ki bizi aynı paydada buluşturuyor. Yani hocalarımız da demek ki bu yıl öğrencilere yapılan uygulamanın yanlış olduğu kanısındalar ki gelecek yıl için değiştiriyorlar. Ne olur du bu yıl bizi kucaklasalardı çok mutlu olurduk baraj 50 veya 55 e indirilseydi…Sevgi ve saygılarımı sunuyorum tüm hocalarımıza ve tekrar düşünmeye davet ediyorum.

Avatar
Çok büyük haksızlık 2 hafta önce

İçim içimi yiyiyor günlerdir…gelecek yıl nasıl baraj düşürüp komite seyrelteceksiniz bu yıl ki öğrencilerin suçu nedir? Anlamıyorum böyle uygulama olur mu hiç? Adaletsiz bir durum bu…Ben de öğretmenim ve adil olmak için uykularım kaçıyor bazen sabahlara kadar uyumuyorum ve acaba bir öğrencinin hayatını değiştiren kararlar alırken diğerine haksızlık eder miyim diye çok uzun süre düşünüp arkadaşlarımla istişareler ediyorum..Aklım almıyor bu yıl yapılan çok büyük haksızlık…olmaz bu böyle…lütfen elinizi vicdanınıza koyup düşünün empati yapın bir yıl bu uygulama gelecek yıl başka uygulama tamam çok güzel yanlış uygulamadan dönmek çok güzel bir karar ama bunu yaparken haksızlığa uğrayan dönem 3 öğrencilerine çok yazık çooookkkk üzgünüm…HAKSIZLIK BU…Bu çocuklar doktor olacaklar üzmeyin bu pırıl pırıl gençleri, heyecanlarını söndürmeyin ..Saygıdeğer hocalarımız ve Üniversite yönetimi lütfen tekrar düşünün ve olumlu cevaplar vermek çok zor olmamalı … tatlı bir söz güzel bir haber ve öğrencilerimize onları motive edecek ve değer verildiğini gösterecek kararlar almak çok zor olmamalı….