Transfer, sakatlıklar, milli ara derken lig mücadelesi asıl şimdi başlıyor.

Takımlar daha yüksek bir motivasyon ve oturmuş kadrolarla mücadeleye asılacak. 

Aslına bakılırsa milli aradan sonra yüksek tempolu bir döneme giriyoruz. Artık özür zamanı geçti. Şimdi oyunculardan verim alma zamanı. Bunu yaparken yeni sakatlıklar yaşamamak ve oyundan bağımsız olarak kazanmak öncelik olacak. Takımların gerçek kimliğini görmek içinse birkaç hafta daha gerekecektir. Yine de şimdi toplanan puanlar çok önemli Rizespor’da önemli puanlar toplayarak gittiği Kayserispor maçının ilk devresinde oldukça olumsuz bir görüntü verdi. Rizezporlu futbolcular 90 dakika boyunca verim yapamadı. Takımın motivasyonuyla birlikte temposu çok düşüktü. Yeşil-Mavililer ikinci bölgeyle birlikte ön alan baskısını yapamadığından ev sahibi takım topu önüne alarak oyuna hakimiyet kurdu.  Yeşil-mavili oyuncular topu aldığında da çok pas hatası yaptı, rakibine toplar kaptırınca da rakip kalede organize olamadı. 

Karşılaşmanın ilk bölümünde hızlı çıkış yapan Kayserispor atağında Gökhan Akkan, M.Thiam ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda yerinde müdahaleyle topu uzaklaştırdı. Devam eden hücumda Emirhan topu kale çizgisi üstünden çıkarmayı başardı. Yeşil-mavililer topa sahip olduğunda organize olamadığından merkez orta saha baskıda yetersiz kaldı. Kayserispor, kanatları da iyi kullanarak geldiği Rizespor kalesi önünde pozisyonlar buldu ve attığı golle de öne geçip ilk devreyi önde kapatarak soyunma odasına gitti.

Maçın ikinci yarısında Rizespor görüntüsünde bir değişiklik yapmadı. Defans çok riskli ve hatalı oynadı ve hiçbir şekilde güven vermedi. Savunmanın göbeğinde oynayan Emirhan, Mocsi çok hata yaptı. Hatalarla adeta yol geçen hanına döndü defans. Takımda topu taşıyacak oyuncu yok.  Olawoyin Shelvey ve Gustova çok etkisiz kaldılar. Topu taşıyan oyuncu yok. İçeriye geçip koridor açamadıkları gibi inanılmaz pas hataları yapıp çok kolay top kaptırdılar. Hücum seti ise oluşturamadılar. 
Defanstakiler gibi orta alandakilerde formsuz.  Savunma ve orta saha bu kadar başarısız olunca forvetinde aksiyon yapması mümkün değil. İlhan Palut maçın 58.dakikasında yaptığı iki değişikliğin ardından Kayserispor penaltıdan 2. golü buldu. Palut 70.dakika da 2 oyuncu daha sahaya sürdü. Zeqiri oyuna girer girmez attığı kafa golü ile farkı bire indirip takımını puan için umutlandırdı ama Kaysrispor maçtaki 2. penaltı ile 3. golü de bularak kazanan taraf oldu. 

Rizepor’da futbol ve mücadele olarak ciddi bir düşüş var. Buna bireysel hataları da eklediğimizde mağlubiyet kaçınılmaz oluyor. Yeşil-mavililerde İlhan hocanın bir oyun belirleyip geliştirmesi lazım. Bireysel oyuncu üzerinden sonuca gitme bir yere kadar. Futbolda her şey var mağlup olabilirsin ama bu kadar isteksiz arzusuz etkisiz oynayamazsın. Takımın pozisyon bilgisi çok ama çok zayıf. İlhan hocanın çok ciddi anlamda sorgulaması gereken sorunlar var. Futbol ve mücadele olarak. Bu kadar üst düzeyde hata yaparsan rakip sana faturayı keser. Rizespor pozisyon üretmekte çok yetersiz. Oyunun bir senaryosu yok. Rizespor’un bu futboldan ve aldığı farklı mağlubiyetten çıkarması gereken çok ders var. Umarım gerekli dersler çıkarılır.