Hem güzel konuşan, hem güzel çizen ve hem de güzel yazan o idi. Harun Yavruoğlu’nun attığı her çizgi barış, kardeşlik, bağımsızlık çizgisi idi. İnsanları mutlu eden kahkaha attıran karikatürleri de vardı, Kadınları koruyan erkek şiddetine karşı çok sayıda eseri oldu.

Kendisiyle 8 yıl Ankara’ya bir yılda Dordmund Trabzon günlerine gittik. Yapılan etkinliklerde en fazla sorulan, aranan, gezilen sergi onun karikatür sergisi oldu.

Yavruoğlu, kimsenin adamı olmadı, kimseye kin gütmedi.

Paris sergisine giderken üzerinde bir tedirginlik hissettim. Ben sensiz gidemem dedi.

‘Benimde uçak fobim var’ dedim.

Müthiş karikatürlerle gitti güzel bir sergi açtı. Trump’ın ve ABD’nin PKK’ya açık desteğini çizmişti.

Salon görevlisi bayan karikatürleri inceledikten sonra Harun beye,

‘Senin Amerika ile derdin mi var?’ dedi.

Harun Yavruoğlu hazır cevaptı: ‘Hayır sadece eğleniyorum!’

Gazete servisine  girdiğimde hemen bilgisayarına bakardım. Harun Bey bizi zorda bırakma derdim. Onun cevabı ise şöyle olurdu:

‘Bedri Koraman, Erbakan ve Demirel’i nasıl çizerdi. Hatta çizmeyince Demirel sorardı epeydir beni çizmedin, biz sanatçıyız, siyasetçiler bunu bilir!’

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Harun beyin kadim dostu Turan bey ve Basın Müdürü Recep bey güzel bir etkinliğe imza attılar.

Harun Yavruoğlu’nun güzel yöresel karikatürlerinden derledikleri karikatürlerle  Hamamçimeni sanat merkezinde sergisini açtılar.

Konuşmalar duygusaldı.

Harun beyin eşi Hacer hanım, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ataman, kendisine çiçek takdim ettiğinde yine gözyaşlarını tutamadı. Atilla Ataman’a da ‘Sanatçılar eserleriyle ölümüzdürler’ dedi.

Evladı Miraç Ali Yavruoğlu da duygusal konuştu.

‘Akçaabatlıyız ve burada değer görmek önemli’ dedi.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, sanata ve sanatçıya önem veren bir isim. Kendisine bir kez daha teşekkür edelim.

Harun Yavruoğlu, Şefik Türkmen’in döneminde Akçaabat kültür kurulunda idi.

Birlikte yaptıkları var.

Şefik Bey de karikatür sergisine gelmişti. Sohbette ettik.

Yine Kültür Kurulunun bir diğer ismi Mehmet Salih Köse idi.

Efsane Milli Eğitim Müdürü.

Sayın Köse Hamamçimeni Sanat Merkezini bize gezdirdi.

Fevkalade kurslar var.

Öğrenrciler gitarları ile sazları ile orgları ile birlikte geliyor ve ders alıyorlar.

Atatürk’ün sözü orada geçti, kültüre önem vermeyen topumların hayat damarlarından birisi tıkalıdır demişti.

Akçaabat Belediyesi özellikle folklorun en önemli merkezi olarak sanata ve sanatçıya verdiği önemden dolayı, TAKA gazetesi’nin 10 yıl süreyli yazı işleri müdürlüğünü yürüten Harun Yavruoğlu adına açıkları sergi adına başka Belediye başkanı Osman Nuri Ekim  ve Kültür Müdürü Turan Beye  teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Gördüğüm, tütünü elinden alınan, Sebatı alt liglere giden Akçaabat, sanatı ile kültürü ile şehirciliği ile küllerinden yeniden doğuyor.