Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, doların gerçek değerinin 60 TL olduğunu açıkladı. Türkiye’nin dolara yüzde 60 faiz verdiğini belirten Geçer, doların mevcut durumda sabit tutulmasının sürdürülemez olduğunu söyledi. Döviz kurundaki bu baskının üreticiyi zor durumda bırakacağını ve işsizliği artıracağını ifade eden Geçer, 5 ay sonra doların hızla yükseleceğini ve 60 TL'yi görebileceğini belirtti. Dövizdeki ani artışın enflasyonu tetikleyeceğini ve Türkiye'nin bu durumun altından kalkamayacağını vurguladı.

Yaklaşık 5 aydır dolar sabit tutuluyor ve bu süre zarfında Türkiye’ye 30 milyar dolardan fazla sıcak para girişi gerçekleşti. Merkez Bankası dolar alımlarını tamamlarken, doları kontrol altına almayı da başardı.

5 AY SONRA DOLAR YÜKSELECEK

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, Türkiye’nin dolar bazında en yüksek faiz veren ülke olduğunu belirterek, “Dolara yüzde 60 faiz veriliyor. Bu döviz böyle sabit tutulduğu sürece artış göstermeye devam edecek. Döviz hızlı bir şekilde yukarı tırmanacak. Sıcak para her zaman tehlikelidir.

Dolar enflasyon karşısında çok ucuz kaldı. Faize paranızı yatırırsınız yüzde 60 faiz kazanırsınız, döviz bir fırlar yüzde 200 zarar edersiniz. 5 ay sonra da döviz fırlayacak” dedi.

DOLARIN GERÇEK DEĞERİ...

Geçer, enflasyona oranla doların gerçek değerinin şu anda 60 TL olduğunu belirterek, “Doları bu şekilde baskıladıkça üreticiyi bitireceksin, işsizliği patlatacaksın. Bugün 60 lira olan doları ileride enflasyonla birlikte 70 lira olduğunu konuşacağız. Bir anda yükseliş olacak. Ani hareketle korkunç bir enflasyon oluşur. Türkiye altından kalkamaz” ifadelerini kullandı.

Geçer'in iddiasına göre, şu an 32 TL seviyesinde olan doların 28 TL artarak 60 TL olması gerekiyor.

DÖVİZ KURUNDA SON DURUM

İç ve dış piyasayı etkileyen altın ve döviz kurundaki değişimler vatandaşlar tarafından yakından takip edilirken,bugün itibarıyla döviz kurlarında son durum şu şekilde:

ABD Doları: 32,65 TL (Alış) - 32,66 TL (Satış)
Euro: 36,32 TL (Alış) - 36,56 TL (Satış)
Sterlin: 41,46 TL (Alış) - 41,67 TL (Satış)

Emekli Maaşına Yeni Zam Düzenlemesi! Tarih Belli Oldu Emekli Maaşına Yeni Zam Düzenlemesi! Tarih Belli Oldu

Not: Haberde yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ