Kasım 2023'te 2 milyon 525 bin ziyaretçi ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,02 azalış kaydedildi. 11 aylık ziyaretçi sayısı ise 53 milyona yaklaştı.

Detaylar:

Download-22

  • Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kasım 2023 turizm verilerine göre, Türkiye'yi ziyaret eden yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 1,02 oranında azalış yaşandı.

  • Geçici verilere göre, Kasım 2023'te Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı 2 milyon 525 bin 345 olarak kaydedildi. Bu, Şubat 2021'den bu yana görülen ilk azalış olarak belirtildi.

  • Images-17

    Rize İkizdere, Uluslararası Dağ Kayağı Şampiyonasına Ev Sahipliği Yapacak Rize İkizdere, Uluslararası Dağ Kayağı Şampiyonasına Ev Sahipliği Yapacak
  • Ocak-Kasım 2023 döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,82 artış yaşandı.

  • Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya Federasyonu birinci, Almanya ikinci ve İngiltere üçüncü oldu.

Değerlendirme:

Download-23

Turizmdeki bu azalışın, küresel seyahat kısıtlamalarının etkisiyle alındığı düşünülmektedir. Türkiye, pandeminin başından bu yana turist çekme konusunda önemli adımlar atmıştı ancak son veriler, sektördeki belirsizliklerin devam ettiğini gösteriyor. Türkiye'nin turizm politikalarının ve tanıtım stratejilerinin gözden geçirilmesi muhtemel bir gereklilik olarak ortaya çıkabilir.
KAYNAK/BLOOMBERG

Editör: Ayşe Sancak