Direkt hakem Burak Şeker’den başlamak istiyorum. 21’ici saniyede Onuachu’ya sarı kart veriyorsun, 21‘inci saniyede…  

Yahu, Onuachu’un dev cüsseli olduğunu bilmeyen yok değil mi? bunu sende çok iyi bildiğin halde topa yükseldiğinde daha da uzadığını da bilmen gerekirdi. Dolayısıyla kol seviyesinin rakibinin boyun bölgesine gelebileceğini de tahmin etmen gerekirdi. Sen kısa yolu seçtin ve hemen sarı kartını gösterdin. Olmadı hoca, hem de hiç olmadı. 

Hadi diyelim olayı anlayamadın. Peki, Eren Elmalı ve Benkoviç’e yapılanların net sarı kart olduğunu nasıl anlayamadın. Sarı kartları ‘Şeker’ gibi erittin. Şaka gibisin Şeker hocam… 

Neyse gelelim maça, Trabzonspor’da, Ankaragücü’de maça kötü başladılar. Biraz biraz iyi oynamaya çalışan taraf, bordo-mavililerdi ama geçiş oyunlarında etkisiz kaldıkları da açıktı. Yine de pozisyon üretme hevesindeydiler. 

Trabzonspor, sahanın iyisi Fountas başlangıçlı ataklar geliştirdi. Dk 17’de Fountas harika getirdi. Pasında Eren Elmalı müsait pozisyonda topu auta göndermesi olacak iş değildi. Aynı Fountas Trabzonspor’un dakika 30’da bulduğu golde de etkili olan isimdi. Pasında, top rakip defanstan döndü, boşta kalan topa Bakasetas abandı, dönen topa bu kez Visca şık bir dokunuş yaptı ve takımını 0-1 öne geçirdi. 

Golden sonra Ankaragücü ataklarını izledik. Sahneye Kaptan kaleci Uğurcan Çakır çıktı başarılı kurtarışlarıyla arkadaşlarına nefes aldıran isim oldu. 

Trabzonspor, Afrika kupasına giden Trezequet’i Ankaragücü maçında aradı mı diye soracak olursanız? Bence aramadı. Fountas gayet iyi oynadı. Peki, Pepe arandı mı? Pepe’yi 11’de doksan dakika göremediğimiz için bir şey diyemiyorum. Pepe milli takıma gitti. Güzel de, ya orada sakatlanır da geri dönerse ne olacak? Ne mi olacak söyleyeyim. Trabzonspor’un paralarına çok yazık ama çok yazık olmuş olacak. 

Neyse, dönelim maça. Dediğim gibi Uğurcan Çakır’ın hakkını vermeye devam edelim. Net kurtarışlar yapmaya devam etti. Trabzonspor, farkı açmak için çok çalıştı ama pas alış verişlerindeki hataları takımın yorulmasına da neden olduğu net belli oldu. İşte tam da Abdullah Avcı’nın değişiklikler yapması gerekirdi. En azından Onuachu’nun oyundan almalıydı diye düşünüyorum, çünkü oyuncu maçın 21’inci saniyesinde verilen sarı kart ile adeta hayattan kopartılmış gibi oldu. Düşünün pozisyona dahi giremedi. Değişiklikler sonlara doğru yapıldı ama geç kalındı diye düşünüyorum. 

Sonuç olarak, Trabzonspor, başkentteki anlamlı Ankaragücü galibiyetiyle Avrupa’ya dev atmış oldu. Bu durumda Abdullah Avcı, ligi üçüncü sırada tamamlayıp, bir de Türkiye kupasını müzesine taşıyabilirse görevini yapmış olur. Yeni sezona da eksik transferlerini yaptığında şampiyonluk yarışında mutlaka olacaktır. 

Not: Mendy, Eren Elmalı, Benkoviç, kısmen Bakasetas ve oyuna sonradan giren Enis Destan’ın performansları da göze hoş geldi. Demedi demeyelim…