Evet, beklenen oldu. Blejica ayrıldı... Ve bordo-mavi camianın büyük bölümünün arzu ettiği Abdullah Avcı, ikinci kez Trabzon'a döndü. Hayırlı, uğurlu olsun.

Başkan Ertuğrul Doğan, Abdullah Avcı ile görüşerek hem Avcı hem de yardımcı hoca olarak Egemen Korkmaz’ı tekrar Trabzonspor’un başına getirmiş oldu. Bence son yapılan teknik direktör değişikliğinden sonra Ertuğrul Doğan, bu kez başkan olarak Abdullah Avcı ile Trabzonspor’da buluşmuş oldular. Geçmişte iyi ve kötü sonuç olarak 2 sezon tecrübe edilmişti. Ekonomik açıdan Trabzonspor büyük bir sorunla karşı karşıya kalırken, bir yandan da elde edilen şampiyonlukla taraftar ikiye bölünmüştü. Şampiyonluk mu, ekonomik kriz mi? Bu çok önemli! Taraftarın bir kesimi ekonomik krizi büyük bir sorun olarak görüyor, bu gidişata mutlaka bir son verilmesini istiyor. Bir bölümü de 38 yıl sonra şampiyonluğu görmenin sarhoşluğuyla, borcu önemsemiyor. Ama bu arada olan da Trabzonspor'a oluyor.

2021-22 futbol sezonunda Başkan Ertuğrul Doğan Asbaşkan, Teknik Direktör Abdullah Avcı ile Trabzonspor 38 yıl aradan sonra şampiyon olup mutlu sona ulaşmışlardı. Ancak bir sezon sonra Avcı ile Trabzonspor üzerine karabulutlar çökmüştü. Bir ara görevinden istifa etmek zorunda kalan Abdullah Avcı’nın o dönem Asbaşkan olan Ertuğrul Doğan arkasında durdu görevine devam etmesini sağladı. Alınan başarısız sonuçlar Trabzonspor’u derinden sarsıyordu. Nitekim Avcı, "Ben ve ekibim her şeyi denedik, deniyoruz ama olmuyor. Bu takıma hükmedemiyorum. Burada yapacağım hiçbir şey kalmadı. Bu takımın bir teknik ekip değişikliğine ihtiyacı var. Bu nedenle de yönetim işime son verirse, ya da karşılıklı anlaşmayla ayrılırsam en iyisi olur” demişti. Bu açıklama üzerine de Başkan Ertuğrul Doğan'ın ofisinde bir araya gelerek karşılıklı anlaşarak, istifa etmişti. Avcı’dan boşalan koltuğa Nenad Bjelica ile anlaşma sağlandı. Ama 16 resmi maçta 8 galibiyet, 8 de mağlubiyetle bu işin gitmeyeceği de anlaşıldı. Hırvat Teknik Direktör ile futbolcular arasındaki kan bağı uyuşmamıştı. Adana Demirspor maçı da bardağı taşıran son damla oldu. Bjelica ile uzun görüşmeler sonrasında, sözleşme karşılıklı olarak fesh edildi. Fesih bedeli olarak da 2 taksit halinde 1.6 milyon Euro ödemede anlaşıldı. Ve böylece Abdullah Avcı ikinci kez Trabzonspor’un başına geldi. Bence Avcı’yı 2. döneminde zor bir süreç bekliyor. Formsuz, yetenekli futbolcuları yeniden takıma kazandırabilecek mi? Trabzonspor’un bu sezonki kadrosuna baktığımızda, böyle oyuncular çoğunlukta. Avcı bu hazineden iyi bir takım çıkarabilir mi? Bence bunu zaman gösterecek. Abdullah Avcı ve Trabzonspor’a bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum.


KALEYİ KAPAT, FORMAYI KAP

Trabzonspor'un kaptanı, millî kalecimiz Uğurcan Çakır, Ünye Emniyet Müdürü Sayın Celal Sarısoy’ın aracılığıyla geçen yıl Ünye Futbol Kulübü’nde olağanüstü maçlar çıkararak şampiyonluk yaşayan başarılı kaleciler Okan Alp Kılıçarslan ve Hüseyin Toprak Duman'a formalarını hediye etti. Uğurcan’ın hediye olarak gönderdiği formaları Ünye Emniyet Müdürü Celal Sarısoy takdim etti.

Genç kaleciler kalelerini gole kapatınca formayı da kaptılar. Küçük eldivenler ligde oynadıkları 13 maçın 12'sinde kalelerini gole kapatmayı basarmış ve takımlarının elde ettiği şampiyonlukta büyük pay sahibi olmuşlardı. Ünye Emniyet Müdürü Celal Sarısoy şampiyon olan mavi-siyahlı takımı ziyaretinde Uğurcan Çakır’ın imzalı formalarını genç kalecilere ulaştırdı. Ziyaretinde başarılı gençlerin mutlak surette desteklemesi gerektiğini belirterek, Uğurcan’ın bu jestinde aracı olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Uğurcan’ın küçük kaleci adaylarını kutlayarak başarılarının devamını dilediğini mesajını da iletti.

FIRTINAYA ADANA ÇELMESİ

Adana Demirspor, Trabzonspor maçı başladı. İlk yarı kötüydük ama ikinci yarı güzel oynadık. Maç başlarken ben kazanacağımıza o kadar inanmıştım ama yenildiğimizi görünce yıkıldım fakat futbol bu yenmekte var yenilmekte var ama Süper Ligde adalet var mı? Size soruyorum bizim ligde niye adalet yok? Ligdeki bütün takımlar hakemler de dahil bizimle ne derdiniz var? Bizim diğer takımlardan ne farkımız var? Trabzonspor adına bu sene çok garip geçecek.

Zaten bizim deplasmanda yenememe gibi bir sıkıntılı durum var takımda sıkıntılı bir durum var inşallah en yakın zamanda çözeriz. Bu hafta Milli araya giriş yapmış olacağız. Perşembe günü Hırvatistan maçı var. Montella değişik bir aday kadrosu çıkardı bakalım ne yapacağız? İzleyip göreceğiz. Trabzonspor’a yabancı teknik direktör olmaz. Bence bize Türk teknik direktör lazım. Türkiye ligini bilen bir teknik direktör lazım. Alanyaspor maçına çok iyi hazırlanmamız, odaklanmamız gerekiyor. Bunu da en iyi şekilde yapacağımızdan emin olabilirsiniz. (EFE KAAN ÖZTÜRK)


TOLUNAY’IN BORDO-MAVİ AŞKI

Tolunay'ın odası, Trabzonspor posterleri ve renkleriyle doludur. Onun için Trabzonspor, ailesinin mirasıdır ve bu miras onun için büyük bir gurur vesilesidir. Tolunay, Trabzonspor formasını sadece maç günleri değil, neredeyse her gün giyiyor.

Onun için bu forma sadece bir giysi değil, bir kimlik ve aidiyet ifadesidir. Herhangi bir mağlubiyete rağmen, Trabzonspor aşkından vazgeçmez. Tolunay'ın gözlerindeki parıltı, bu aşkın ne kadar derin ve samimi olduğunu gösterir. Misafir olarak geldikleri Antalya'da Karadenizliler gecesine katıldılar gece Tolunay ve Kol ailesi adeta bir Trabzonspor ordusu gibiydiler. Forma giyip, tezahüratlarla takımlarını desteklerken, diğer Trabzonsporlularla da samimi bağlar kurdular. Tolunay için "Ne olursa olsun, bize her yer Trabzon" sözleri sadece bir slogan değil, yaşam felsefesi oldu, bu sebepledir ki Trabzonspor, Tolunay'ın kalbinde sonsuza kadar yer almaya devam edecektir.

KUYUYA DÜŞTÜM

Mahallemizin namı diğer "Amca İdrib”ten uzun zamandır hikâyeler dinleyemiyorduk. Geçenlerde Amca İdris, Faroz kooperatifinde oturmuş, etrafındakilerle sohbet ediyordu. Yalıspor Başkanı İsmail Erkaya da onun konuşmalarını videoya çekiyordu. Amca İdris anlatmaya başlayınca susturana aşk olsun. İşte amcanın meşhur anılarından birini anlatışı: “Durağın önünde oturuyorum. Arkadaşlara, 'gidelim bıldırcına' dedim. Rahmetli Mithat dedi ki, 'bende kaplama var.' Orhan da dedi ki, 'bende de lüküs var.' Bu arada İsmail Erkaya araya giriyor, Amca İdris'i provoke ediyor: "Sen ne anlatıyorsun, Mithat ölmedi mi?" Amca İdris, "Sen sus ula, ben 40 senelik olayı anlatıyorum" Amca İdris devam ediyor anlatmaya: "Ekipte Turgay Başyıldız, Mithat, Süleyman, Karpuz ve Orhan Abdioğlu, 6-7 kişi varız. Köşk'ün aşağısına karlıkta, 'durun da bir ayva yiyelim' dediler. Uşaklar ayva çalmaya gittiler.

Köpek havlıyor. Uşaklara dedim ki, 'lüküsü, kaplamayı verin bana, ben köpeğin boyunu görmüyorum.' Köpek de küçük, havlayıp, duruyor. Aldım lüküs ve kaplamayı 2-3 adım atmamla birlikte hooop, düştüm b. k kuyusuna!" Bu arada gülüşmeler olunca, Amca "gülmeyin, vallah düştüm b.k kuyusuna. Öyle ki, kafamda kurbağalar bile var. Çare yok yüzerek çıktım." Bu arada Amca İdris 'e soruyorlar: 'Kuyu kaç kulaç vardı?" Amca İdris, "6-7 kulaç var. Bir soluk daldım lüksü buldum, alın lüksü dedim. Bir daha dalıyorum kaplamayı bulup çıkarıyorum. Ve evin sahibi de bu arada üstten aşağıya geldi. Bana “Oğlum, sen üstten aşağıya pis oldun eve gidelim, bir yıkan temizlen" dedi. Ben de, 'baba bu vaziyetim ile eve giremem' dedim. Baba 'çıkar üstünü' dedi. Ben işte o an yıkıldım. Ama gidip adamın banyosunda yıkandım, çıktım. 'Aşağıda uşaklar beni bekliyor' dedim. Yürümeye başladım ama ne oldu dersiniz? Ben aynı kuyuya bir kez daha düştüm. Ama bu sefer daha sığ bir yerine düştüm. Yarım kulaç vardı. Adam benim bir daha aynı yere düştüğümü görünce, 'be oğlum yeter da' dedi. Tam bir komedi idi. Ama o zamanlar çok güzel günlerimiz vardı."

SONUNDA ÇALDIRDILAR

Trabzonspor'un bu sezon zig zak çizmesi İncirlik Mahallesinin gençlerinden Sarı Ömer, Yandım Ali, eski çaycı Şenol ve Godik Muhammed renkli pijamalarını giydi. Dört kafadar Trabzonspor yüzünden iyice kafayı sığırdılar İncirlik caminin yan tarafında bulunan Trabzon'un en eski hastanelerinden Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki psikiyatri bölümüne giden dört kafadar burada psikolojik tedavi görüyorlar.

Dört daltonlar Rizespor, Adana Demirspor maçlarında oynanan futbol alınan mağlubiyetler yüzünden adeta çıldırttı. Dört arkadaş renkli pijama ile poz verirken yönetime de serzenişte bulunarak, “Artık ipleri elinize alın, futbolcular arasında ayrım yapmadan kim olursa olsun gerekli ikazları ve uyarıları yapın, kim gevşek davranıyorsa, kim formanın hakkını vermiyorsa gözünün yaşına bakmayın. Bizleri kimsenin rezil etmeye hakkı yoktur. Bizim iyi olmamızın tek sebebi Trabzonspor'un başarısından başka hiç bir şey bizi iyileştirmez. Yeter artık bu kadar isteksiz arzusuz ruhsuz bir takım görmedik. Bizlerin ne günahı var. Bu Trabzonspor bizi sonunda hastaneye yatırdı” dediler.