Türkiye’de havacılık sektörü geliştikçe pilotluk mesleğine olan ilgi de giderek artmakta. Gençlerin gönlünde yatan aslan diye tanımladığım bu mesleğin tanımını, çeşitlerini, avantajlarını, dezavantajlarını, ticari pilot olabilme gerekliliklerini, izlenecek yolu, herkes için doğru tercih olup olmadığını, okul seçiminin nasıl yapılması gerektiği konusunu Ayjet Uçuş Okulu Müdürü, Uçak Yüksek Mühendisi Naci Uçar’a sorduk ve meraklıları için anlattı.

 “Pilotluk mesleği, sürekli eğitim ve kendini geliştirmeyi zorunlu kılan, yüksek sorumluluk ve dikkat gerektiren prestijli bir meslektir. Özellikle pilotluk mesleğini ticari uçuşlarda kariyer olarak sürdüren pilotların, çok düzenli bir mesai uygulaması bulunmamaktadır.

Fakat, pilotların görev süreleri günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve yıllık olarak resmi otoritelerce sınırlandırılmıştır.

Uçuş görev ve dinlenme süreleri, ilgili talimatlara göre düzenlenmektedir. Bu prestijli meslek zorluklarının yanı sıra yüksek gelir potansiyeline de sahiptir.

Pilotluk Mesleğinin Avantajları :

✈ Yüksek maaş, çok seyahat etmek.

✈ Aynı düşünce tarzındaki insanlarla çalışmak. ✈Farklı kültürlerden insanlarla tanışmak. ✈ Eve iş getirme-me-k. ✈ Sınırlı, kurallarla belirlenmiş mesai saatleri.

Pilotluk Mesleğinin Dez-Avantajları :

✈ Düzensiz çalışma saatleri,✈ Aile bireyleri ile etkin zaman geçirememek,

✈ Özel gün (bayram, yılbaşı, doğum günü vs.) tatil olmaması,✈ Her zaman sağlığına dikkat etmek zorunda olmak,✈ Sürekli sınava tabii olmak,

✈ Radyasyona maruz kalmak,

✈ Yüksek sorumluluk!

TİCARİ PİLOT LİSANSI ALABİLMEK İÇİN;(SHGM GEREKLİLİKLERİ)

✈ En az 18 yaşında olmak. ✈ En az lise veya dengi okul mezunu olmak

✈ SHGM tarafından düzenlenmiş 1.sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak

✈ SHGM tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

PİLOTAJ DOĞRU TERCİHİNİZ Mİ?

Pilot olmak, pek çok bireyin çocukluk yaşlarından itibaren hayallerini süsler. Pilotluk, gökyüzünde özgürce uçma isteğinin yanı sıra, iyi bir profesyonel olmayı da gerektirmektedir. Pilot olma kararınızı belirlerken, mesleğin artı ve eksilerini, kişilik özelliklerini de dikkate alıp iyi analiz etmeniz gerekir. Kişisel değerlendirmeyi bu sorularla  yapınız.

Eğitim altyapınız pilotluk için uygun mu?

Ulusal ve uluslararası düzenlemeler pilotluk için en az lise mezunu olma şartını aramaktadır. Ancak Türkiye’de bir çok şirket üniversite mezunu olma kriterini şart koşmaktadır.

İngilizce’niz iletişim için yeterli mi?

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO, pilotlarının uçuşlarda iletişim sorunu yaşamamaları ve uçuş emniyetini riske etmemeleri için Operational English Level adı verilen (Operasyonel İngilizce seviyesi) kriteri tanımlamıştır. Bu kriteri karşılamak ve uçuş eğitimini verimli ve etkin takip edebilmek için başta en az Upper Intermediate (Üst orta) düzeyinde İngilizce’ye sahip olmalısınız.

Seyahat etmeyi seviyor musunuz?

Havayolu pilotu olarak bu hizmetin sağlanmasında yolcu ve yükle birlikte sizler de yoğun seyahat edeceksiniz. Uçakların performans özellikleri her geçen gün arttığından, 15 saat ve üzeri uzun uçuşlar yapılabilmektedir. Bu durum, fizyolojik uyum ve uyku sorunu yaşamanıza da sebep olabilir.

Düzenli mı, değişken bir yaşam mı?

Havayolu pilotluğunun özelliği gereği mesai düzeniniz olamayacaktır. Çok değişik saatlerde uçuş görevlerine gidebileceksiniz. Hafta sonlarında veya bayram tatillerinde uçmanız gerekebilir. Yatı görevleriniz olacak, evinizden uzak değişik ülkelerde ve otellerde konaklayabileceksiniz.

Bireysel mi,  ekip çalışması mı?

Pilotluk ekip çalışması gerektiren bir meslek. Uçağın emniyetli uçması için pilotun farklı iş yapan çalışanlarla uyumlu çalışması gerekmektedir. Öncelikle kokpitte birlikte uçtuğunuz pilot arkadaşınızla, sonra kabinde görev yapan kabin görevlileri ile çok uyumlu çalışmanız gerekecektir.

Pahalı eğitim için finansal çözüm;

Maliyeti yüksek olması sebebiyle uçuş eğitimi almak ciddi finans gerektiriyor. Karar öncesi finansal çözümün kendi olanaklarınıza göre belirlemelisiniz.

Sağlığın ve bilgilerin güncelliğini koruma disiplinine sahip misiniz?

Pilotluk mesleğini sağlığınız uygun olduğu sürece sürdürebileceksiniz. Bu nedenle, sağlığınıza, yaşam biçimine herkesten çok özen göstermelisiniz.

Pilotluğu emniyetli sürdürebilmek için meslek hayatı boyunca güncel bilgi ve becerilerinin yeterliliğini altı ayda bir yapılan proficiency check (Yeterlilik sınavı) ile kanıtlamak zorundadır.

UÇUŞ OKULU SEÇİMİ?

İyi pilotluk için mesleğe uygunluğunuz ve eğitim süreçlerindeki çabalarınız kadar, eğitim alınacak okul da önemli.

Okul seçiminde, doğru karar için okul kalitesinde belirleyici rol oynayan ana parametreleri şöyle sıralayabiliriz.

Eğitici Kadronun Nitelikleri;

Pilotaj eğitimi teorik-uçuş eğitimi diye ikiye ayrılır. Teorik eğitim öğretmeninin kariyeri, mesleki tecrübe, motivasyonu ile uçuş öğretmenlerinin de havayolu deneyimli olması kaliteyi belirler.

Eğitim Ortamı; Eğitimin uygulandığı fiziksel şartlar, dersliklerin özellikleri, uçak ve simülatörlerin özellikleri, sayısal yeterliliği, uçuşların yapıldığı havaalanlarının etkin kullanılabilmesi, ulaşım ve konaklama dikkate alınmalı.

Mezun Pilotların İş Durumu; Uçuş okulunun verdiği mezun sayısı, çalıştıkları havayolu şirketleri ve işe başlama oranı uçuş okulunun eğitim kalitesi hakkında somut veri sağlar.”

Tüm bunları okuduktan sonra aklınız bu işe yatıyorsa siz pilot olabilirsiniz.

Şimdiden tüm adaylara iyi uçuşlar.