Gazi Üniversitesi Cumhuriyetin ilk yılları olan, 1926 yılında temeli atılan ve önemli bölümleriyle eğitim ve öğretime başlayan üniversitelerimizden birisidir. Başında, Prof. Dr. Musa Yıldız gibi başarılı bir rektör ve ekibinin bulunması büyük bir şanstır. Rektör Prof. Dr. Musa hocamız ile ilgili daha önce yazı yazdığım için tekrarına girmeyeceğim.

Gazi Üniversitesi, kendi bünyesinden ikinci bir üniversiteyi çıkardı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi. Kişisel düşüncem şu: Keşke Ulus’taki Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin yerine HBV Üniversitesi, HBV Üniversitesi’nin yerine Sosyal Bilimler Üniversitesi yapılsaydı.

Gelelim konuma. Gazi Üniversitesi ile HBV Üniversitesi Rektörlerin uyumu ve dayanışması, her iki üniversiteye de başarı getiriyor. Her iki rektörü de kutluyoruz.

HBV Üniversitesi’nin yeni rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı’yı Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı döneminde tanıdık. Rektör Bostancı’nın başarıları takdire şayan. Milletvekili, Komisyon Başkanlıkları, TBMM Başkan Vekilliği, AK Parti Gurubu Başkanlığı gibi çok önemli görevleri bulunuyor. Adeta devletin Türk siyasetinin kara kutusu..

Geçen hafta, Özelleştirme İdaresi başkanlığı başkan yardımcısı Dr.Ragip Bingöl ve Genel Sekreter Naci Sarıaslan ile birlikte Makamına uğradık. Rektör Bostancı, hem üniversite camiasında hem de bürokraside bilinen, tanınan, itibar gören bir isim.

Malumdur ki, yaptığı görevler itibariyle bir faniye nasip olacak her makamı mevkii görmüştür. Genç yaştan itibaren itibarlı işlerle uğraşmış; yaptığı işlere de itibar kazandırmıştır.
Her bürokrat, siyasetçi ve üniversite camiası çok iyi bilir ve takdir eder ki, Naci hoca dengedir, uzlaşma kültürünün merkezidir, siyasette tecrübedir ve ortak akıldır.
Rektör hocanın sadakati çok yüksektir. Dostunu ve ekip arkadaşlarını asla unutmaz.

 Türk siyasetindeki güçlü isimlerinden biri olmasına rağmen, üniversiteye siyaseti sokmuyor. Eğitim ve öğretim camiasına önem veriyor. Hak edeni, liyakat sahiplerini bulup çıkarıyor ve onlara sahip çıkıyor. Âdeta herkese babalık yapıyor.

Bütün üniversitelerle işbirliği yapıp, üniversitenin sorunlarını çözüyor. Başarılı, alanında donanımlı kadrolarını kuruyor. HBV Üniversitesi’nin başında Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı hoca gibi hem akademiden, hem de Türk siyasetinde güçlü birinin bulunması büyük bir şanstır. Bütün kadro bu şansı iyi değerlendirmeli. Hoca, bir rektörlük binası  ve dolaysıyla üniversiteye yakışır bir  kampüsün arayışı içinde gördük..

Rektör hocamızı,  benim hocası olduğum, İletişim Fakültesi’ndeki “Güncel Sorunlar” dersimize davet etmiştik. “Çat kapı Rektör baba” başlığı ile öğrencilerimizle buluşup, gençlerin sorunlarını dinleyip,  taleplerini alıp, tecrübelerini aktaracaktı.

 Son anda uluslararası bir toplantısı çıktığı için gelemedi. Önümüzdeki dönem için sözünü aldık. Hocamıza zaten her öğrencimiz rahatlıkla ulaşabiliyor..

Rektör   Bostancı, çok okuyan,araştıran,yazan bir hocamız..