Bu hafta ki cuma namazı öncesi vaaz konusu gençlik üzerineydi. Bende önemine binaen bu hafta ki makale konusunu bu konuya ayırmayı uygun buldum.

Gençlik bir insanın en aktif olduğu dönemidir. Gerek fiziksel ve gerekse ruhsal en aktif çağdır. Gençlik döneminde duygular en aktif olduğu çağdır. Hormonlar en aktif olduğu dönemdir. Bu dönem Kuranda ve sünnette yerini almış durumdadır.

Kuranda genç olan Eshabı Kehf  kıssası ve genç Peygamberlerden İbrahim(A.S.) ve Yusuf (A.S.) ın kıssalarından bahsedilir.

Hadislerde de gençlik dönemiyle ilgili çokça hadisler mevcuttur. Bunlardan bir kaçını sizlerin izanlarınıza sunmak isterim." Arşın gölgeliklerinden başka gölgenin olmadığı bir günde Allah azze ve celle yedi sınıf insanı arşın gölgeliklerinde gölgelendirecektir. Bunlardan ilk üçü şunlardır. 1- Adil devlet başkanı, 2-Allah için birbirini seven iki kişi ve 3-Kalbi camilere bağlı olarak yetişen gençler..." Diğer bir hadiste ise Peygamberimiz konuyla ilgili şöyle buyurmuştur." Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini bilin; Bunlardan ilk üçü şunlardır.1- Hastalık gelmeden önce sağlığın,2- Fakirlik gelmeden önce zenginliğin ve 3- Yaşlılık gelmeden önce gençliğin... kıymetini bilin."

Görüyorsunuz değil mi gençlik Kuranda ve sünnette nasılda yerini almıştır.

Şöyleki gençlik dönemi nefsin en hareketli olduğu dönemdir. Nefis güçlü olduğundan harama daha yakın olunan dönemdir. Gençler zina ,içki gibi haramlara daha yakın olurlar. Bundan dolayı yaşlının zina içki gibi haramlardan uzak olması değerlidir ama genç kardeşlerimizin bizler Allah'tan korkarız diyerek içki zina gibi nefsi haramlardan uzak kalmaları daha değerlidir.

Burada anne baba çocukların gençlik çağlarında nefislerine sahip çıkarak Allah'ın emirleri ve yasakları doğrultusunda bir hayat yaşamaya aday olduklarında anne ve baba çocuklarını taltif etmeli ve çocuklarıyla övünüp böyle çocuk yetiştirdiklerinden dolayı da Allah'a hamd etmelidirler.

Anne babalar çocuklarıyla günümüzde daha fazla ilgilenmeleri çocuklarımızın bu fırtınalı çağı atlatmalarında daha kolaylaştırıcı olacaktır. Bakınız günümüzde gençlerimiz arasında ateizm ve deizm çok üst seviyelerde yaşanmaya başladığına şahit olmaktayız. Burada görev anne ve babaya ve öğretmenlere düşmektedir. Anne babalar ve öğretmenler çocuklarımızın karşılaşacağı bu yanlış inanç gruplarına karşı çocuklarımızı bilinçlendirip ve sağlam bir inanca sahip olmaları için gayret edilmelidir.

Bakınız bir örnek vereceğim ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Eğer bir algı operasyonu değilse yerel televizyonlardan biri gençliğimize mikrofonu uzattığında yaklaşık yirmi kişi Müslüman olmadığını ve ya ateizm ya deizm ve yada agnostik olduklarını söylemişlerdir. Ateizm ve deizmi duymuştuk ama agnoktistiki de bölece duymuş olduk. Ateizm kısaca Allah yoktur deizm Allah var ama bizlere karışmasın agnostik ise Allah'ın varlığı yada yokluğu bilinemezmiş. Görüyorsunuz değil mi gençlerimizi ne kadar da fazla sorunlar beklemektedir. Burada anne ve baba duyarlı olup çocuklarını bu türlü tehlikelere karşı korumak amaçlı gayret etmeleri lazımdır.

Burada anne babalar çocuklarını kimlik bunalımına karşı da korumaya çalışmaları lazım gelmektedir. Günümüzde gençlerimiz cinsel kimlik bunalımı yaşamaktadır. Televizyonlardan gördükleri kızların erkeğe benzemeye çalışanları erkeklerin kadınlara benzemeye çalışmaları Allah muhafaza yakın bir gelecekte çocuklarımızın cinsel kimlik bunalımı yaşayacaklarını göstermektedir. Burada anne babalar çocuklarını bu konuda da bilgilendirerek tehlikenin önemini çocuklarına öğretmenleri lazım gelmektedir. Televizyonlarda bilinçli olarak bazı art niyetli kişiler erkeklerimize etek giydirerek sokaklarda gezdirdiklerine şahit olmaktayız. Bu konuda da anne babalar daha bir dikkatli olmalı ve çocuklarına cinsel bir kimlik kazandırmak için gayret etmeleri lazım gelmektedir.

Gençlik. Allah katında en değerli zaman dilimi...