Peşinen söyleyelim bu yazının kişilerle hiçbir alakası yoktur. Sadece yaşanan olayları ve süreci değerlendirilmek üzere kaleme alınmıştır.

Yoksa Abdullah Avcı Trabzonspor’un şampiyon teknik direktörüdür, birlikte çalışmışlığımız vardır, ayrıca futbolun içerisinde olması gerektiğine inandığımız düzgün bir karakterdir.

Bütün bunlar bir tarafa, kulübün son tercihi diğer tarafa…

*             *             *

Geçmişi biraz hatırlayalım…

Trabzonspor, 2021-2022 sezonunda Süper Lig'i şampiyon olarak tamamladı. Bu büyük başarının mimarı hiç kuşkusuz, Abdullah Avcı'ydı. Avcı, göreve geldiği ilk günden itibaren yansıttığı disiplin ve taktik anlayışla takımı şampiyonluğa taşıdı.

Gel zaman git zaman, şampiyon kadroda büyük bir sirkülasyon yaşandı. Kadro, futbolun temel, kabul edilebilir değerlerinin aksine değiştirildi. Maliyet arttı… Üstüne üstlük Avrupa’da da hedefler tutmayınca bu küfe doğrudan kulübün üzerine kaldı.

Bu arada Abdullah Hoca’nın sözleşmesinde yazan rakamlar da bir anda 3 katına çıkartıldı. Üstelik bu operasyon dönemin başkanından bağımsız ve habersiz, bizzat bugünün başkanı tarafından gerçekleştirildi…

Evet bu bir operasyondu… Üstüne üstlük süreç devam ederken, saha sonuçları iyi gitmeyince Avcı, bırakma kararı almış, karşılıklı anlaşma sonrasında da kendisine kalan ücretleri yeni sözleşme üzerinden ödenmişti…

Bugün üstüne basılarak altı çizilmeye çalışılan “boş mukavele” (!) muhabbeti buradan geliyor.

Yani anladığımız; ya Avcı giderken aldığı parayı bugünkü olası ücretiyle mahsuplaşacak ya da ücret almadan çalışacak J)

İnandınız mı? Siz bilirsiniz..

Aksi halde olay “sebepsiz zenginleşmeye” girer mi? Onun da cevabı bizde değil…

*             *             *

Hakkını yiyemeyiz…

Avcı, göreve geldiği ilk günlerde Trabzonspor'u daha iyi bir takım yapmak için büyük çaba harcadı. Oyun sisteminde köklü değişikliklere gitti. Her şeye rağmen kazanan bir ekip oluşturdu.

Şampiyonluk sonrasında ise işler terse döndü. Oyun sistemi aynı kaldı, gelişemedi. Futbolcular motivasyonlarını kaybetti. Hoca takıma artık katkıda bulunamayacağını anlayıp üstelik bunu açık açık seslendirince de ipler koptu.

Sonrası malum..

Trabzonspor açısından; yeni bir hoca, yine yenilenen kadro, son rakamlarla 4.66 milyar TL.’ye yükselen borç ve büyük bir hayal kırıklığı…

Ya Avcı açısından?

Önce Fenerbahçe ihtimali.. Sonra, finale kadar esen ama engellere takılan (!) Milli Takım rüzgarı, nihayetinde de elde var sıfır…

Durum; karşılıklı, “kırık kalpler cemiyeti”..

Çözüm; “sığınılacak liman Trabzonspor

Sonuç; “zaman gösterecek”…

Şimdi muhtemelen, “ocak hazırlıkları başladı”, “Avcı’nın listesi hazır” vb… gibi haberleri bol bol okuyacaksınız…

Ne mi olacak?

4.66, 5 olacak, 5.5 olacak, 6 olacak…. Öyle gidecek..

Yazın bir kenara…

Mübarek olsun!...