• DOLAR 28,99 %0.17
  • EURO 31,26 %-0.14
  • ALTIN 1.865,91 %-1.11
  • BİST100 7.913,76 %-0.82
  • BITCOIN 44.200 %1.84
  • ETHERIUM 2.363 %1.15
16°
Suat Ungan

Tüm Makaleleri

Suat Ungan

Duruşu Olmayanın Yürüyüşü de Olmaz

On sekizinci yüzyıldan sonra özellikle askeri alanda meydana gelen peş peşe yenilgiler, toplumumuzun zihninde ciddi biçimde soru işaretleri oluşturmuş ve aydınlar tarafından hem askerî sistemimiz, hem...

Kendisinin Öğretmeni Olmak

Türkiye için “Kendi kendini yetiştirenlerin cenneti” diye bir tanımlama yapılmıştır. Bu söz Osmanlı’dan bize miras kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda Enderun’a Türk çocukları kabul edilmemekteydi. Z...

Osmanlı Yahudileri

İspanyollar,711 yılından beri ülkelerinde bulunan Endülüs Devleti’ne ait ne kadar kalıntı varsa onların tamamını ülkelerinden çıkardıktan sonra, 31 Mart 1492 yılında bir ferman yayınlayarak tüm Yahudi...

Benliksiz Kimlik Neye Yarar?

Bilinçsiz bir şekilde kitleleri takip etmek, toplumda iradenin yok olması demektir. Kitleler bir amaca odaklandıkları için iradelerini topluluğun emrine bırakmışlardır. 

Cimrilik

Toplumumuzda cimriliği tarif etmek için birbirine yakın anlama gelecek pinti, eli sıkı, açgözlü, tutumlu, nıhıs, kavramları kullanılmıştır. Cimriliğin tam tarifini yapmak ise zordur.

Futbolun Beşik Ulemaları 

Küçükken camiye Kuranıkerim eğitimi almaya gittiğimizde orada “ Elif ba ta, bindim ata, gittim hacca, pilav yedim, oldum hoca, diye tekerlemeler söylerdik. 

Zeminsiz Düşünceler

İnsanların en büyük zafiyetlerinden birisi de fikirlerinieylemlerini mantıklı bir şekilde açıklayamamalarıdır. Buna zemin problemi denilmektedir.

Veliden Vâli’ye Geçiş

Sultan Mahmut Gazne ve Horasan’ı eline geçirdiği vakitte Darü’l-Hilâfe’den (Hilafet makamından, halifeden) bir lakap ile şereflenmek arzusunu gösterdi.

Eğitim Düşünmeyi Öğretmektir

Endişe kelimesi Farsçada düşünmek anlamında kullanılmaktadır. Düşünmek beraberinde endişe etmeyi getirir. Düşünen kişi aynı zamanda endişe eden kişidir.

Kamu Vicdanı Mülakata Karşı

Samuel Morse 1835 yılında Mors alfabesini geliştirirken iletişim dünyasına çok farklı bir boyut getirmiş, bu andan itibaren insanın insanla olan iletişimi insanla eşya arasında daha hızlı yapılmaya ba...